Liderler hangi uçağı kullanıyor?

Video: Liderler hangi uçağı kullanıyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "13 tane uçak mı var, satacağım onları" sözleri üzerine bir tartışma başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na "Dünyayı tarifeli uçakla mı dolaşacaksın?" cevabını verdi. Peki, dünyada durum ne? Liderler hangi uçakları kullanıyor? Detaylar inceleme haberimizde...

ABD’DEKİ AIR FORCE ONE'IN FİYATI 325 MİLYON DOLAR

Dünya liderlerinin ulaşım araçları her zaman ilgi çekiyor. Özellikle de uçakları. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı dünyanın en görkemli uçaklarından birine sahip. Adı Air Force One. Air Force One'ın etiket fiyatı yaklaşık 325 milyon dolar. Yani dünyanın en pahalı uçaklarından biri. Daha çok ABD Başkanı'nın ülke içi uçuşlarında kullanılıyor. 12 bin kilometreden daha uzun menzile sahip. Üstün bir teknolojiyle hizmet veren Air Force One, 100 VİP yolcu kapasitesine sahip.

DOOMSDAY’IN TEKNOLOJİ AÇISINDAN EŞİ BENZERİ YOK

ABD başkanının ön planda olan bir diğer uçak modeli daha var. İngilizce adı Doomsday. Yani kıyamet günü. Adından da anlaşılacağı üzere kıyamet günü uçağında güvenlik tedbirleri en üst düzeyde. 220 milyon dolar değerinde olan Boeing 747 tipi uçak her türlü saldırıya karşı korunaklı. Nükleer bir patlamadan, göktaşı çarpmasından ve terör saldırılarından etkilenmeyeceği iddia ediliyor. Radyasyon geçirmeyen bir kalkan tarafından korunuyor. ABD Başkanı'nın filosunun dördü kıyamet günü uçağından oluşuyor. Teknoloji açısından eşi benzeri yok.

UÇAK PUTİN İÇİN MODİFİYE EDİLMİŞ

Havadaki rekabette her alanda olduğu gibi ABD'nin en önemli rakiplerinden biri yine Rusya. Rus lider Putin'in uçağı İlyuşin modeli. 50 milyon dolar fiyatı olan bu uçak Putin için modifiye edilmiş. Uçan Kremlin denilen uçağa modifiyelerden sonra biçilen değer 390 milyon sterlin. Altın tuvaletli lüks uçağın içi hasta bir gencin ziyareti esnasında görüntülenmiş ve çok konuşulmuştu.

NÜKLEER DENİZALTILARLA BİLE HABERLEŞME İMKANI VAR

Rus liderin uçağı, Sovyet döneminde en geniş gövdeli uçak olarak ön plana çıkarılıyordu. Şimdi ise en yüksek kaliteye sahip navigasyon ve uydu sistemleriyle Putin'in uçmasını sağlıyor. 262 koltuklu uçak, 65 ton yakıtla havada çok uzun süre kalabiliyor. Çok üst düzey iletişim teknolojileriyle donatılan uçak, nükleer denizaltılarla bile haberleşme imkanı sunuyor. Başta nükleer saldırılar olmak üzere her türlü tehlikeye karşı üstün korumalı. Uçakta güvenlik tedbirleri nedeniyle çok az cam bulunuyor. Putin'in filosunda 4 İlyuşin 80 uçak bulunuyor.

KRALİYET AİLESİ GÖKYÜZÜNDE DE KRAL

Ve İngiltere... Kraliyet ailesi gökyüzünde de krallar gibi. İngiltere Airbus A 330 uçağıyla ön plana çıkıyor. Aslında bir tanker nakliye uçağı olan Airbus A 330, aynı zamanda İngiltere kraliyet ailesinin ulaşımında da kullanılıyor. 3 mürettebat ve 291 yolcu kapasitesine sahip uçak, modifiye edilerek lüks ihtiyaçlar için de geliştirilmiş durumda.

JAPONYA İMPARATORU VE BAŞBAKANI BU UÇAĞI KULANIYOR

Japonya ise VIP uçuşlarda Boeing 747-400 modelini kullanıyor. Japonya İmparatoru ve Başbakanı bu uçağı kullanıyor. Uçağı değeri 300 milyon dolar. Saatte 916 kilometre hızla gidebilen uçak, 12 bin 300 metre menzile sahip.

FİYATI BİLE "YÜKSEKTEN" UÇUYOR

En pahalı uçak ise Meksika'ya ait. Boeing 787-8 Dreamliner model uçak, 600 milyon dolar değere sahip. Saatte bin 600 kilometre hıza ulaşabilen bu uçak, Kuzey Amerika'nın batı yakasından Asya'nın doğu yakasına yakıt ikmaline gerek duymadan uçabiliyor. Diğer uçaklardan yüzde 20 daha az yakıt tükettiği iddia ediliyor. Ama uçak Meksika'da da tartışma konusu oldu.

HAVADA UÇAN 5 YILDIZLI OTEL GİBİ

Suudi Arabistan ise A380 ve Boeing 737 tipi iki uçakla VIP uçuşlarını gerçekleştiriyor. 500 milyon dolara satın alınan uçak, havada uçan 5 yıldızlı bir otele benzetiliyor. Yaklaşık 800 yolcu alabiliyor. İçinde spası ve saunası da mevcut. Diğer yandan eski Suud Kralı Abdullah, 520 milyon değerindeki özel Boeing 737 tipi uçağı kraliyet ailesi filosuna kazandırmıştı. Daha sonrasında sadece iç tasarımı için 150 milyon dolar harcandığı belirtilmişti.

Almanya 1.2 MİLYAR EURO'YU GÖZDEN ÇIKARDI 

Ve Almanya... Ülke meclisi bu yılın başında yeni uçaklar için 1.2 milyar euro'luk yeni bütçe aldı. Alman hükümetinin eski uçağı, 20 yıl boyunca kullanılan A 340'tı. Hükümet, birçok zirve ve etkinliği uçak arızaları nedeniyle kaçırınca tartışmalar alevlendi. En son bu uçakla Buenos Aires'e gitmek isteyen Başbakan Angela Merkel, uçak arıza yapınca geri dönmek zorunda kaldı ve zirveyi kaçırdı. Bunun üzerine Almanya uçak filosu için 1.2 milyar euro'yu gözden çıkardı.

TÜRKİYE'NİN UÇAK FİLOSUNDA NE VAR?

Türkiye'de de Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları sonrası uçak filosu gündem konusu oldu. Hükümet üyelerinin de kullandıklarıyla birlikte filodaki uçak sayısı 13'ü buluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağırlıklı olarak Boeing 737-8 tipi uçakla yurt dışına gidiyor. Uçak, Katar Şeyhi Temim Bin Hamed Al Sani'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediyesi. Özel donanımı sayesinde 76 yolcu taşıyabiliyor. Ayrıca 18 kişilik uçuş ekibi de bu uçakta görev yapıyor. Uçağın toplantı salonları, yatak odası ve özel reviri bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS