hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Macaristan'dan İsveç'e onay sinyali

  Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğini TBMM'de onaylamasının ardından gözler Macaristan'a çevrilmişti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin onayı sonrasında Macaristan ne yapacak? Herkes bu soruya yanıt arıyordu.

  Macaristan Başbakanı Orban, İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediklerini söyledi.

  Açıklama, Orban'ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi.

  Geçtiğimiz günlerde İsveçli yetkilileri onay için görüşmelerde bulunmak üzere Macaristan'a çağıran Başbakan Viktor Orban, sosyal medya hesabından "Macar hükümetinin, İsveç'in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim. Ayrıca, Macaristan Ulusal Meclisi’ni, İsveç'in katılımı lehinde oy kullanmaya ve mümkün olan ilk fırsatta onaylamayı sonuçlandırmaya çağırmaya devam edeceğimizi de vurguladım." dedi.

  Macaristandan İsveçe onay sinyali

  İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de Macaristan ile müzakerede bulunmak için bir neden görmediklerini açıklamıştı. “Bu noktada müzakere yapmak için bir neden göremiyorum. Tüm taahhütlerimizi yerine getirdik. İttifakın üyesi olmaya hazırız. Hoş karşılandığımızı biliyoruz ve Macar hükümetinin kendisi de daha dün Macaristan Dışişleri Bakanı ile yaptığım görüşmede, Macar hükümetinin İsveç'in NATO üyesi olmasını istediğini defalarca söyledi.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow