Macron'dan seçimde Diyanet kurumları ve dernekler iddiası

Video: Macron'dan seçimde Diyanet kurumları ve dernekler iddiası

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Türkiye seçimlere müdahale edecek" iddiasında ısrarcı. Bu kez iddiasını detaylandıran Macron, Türkiye'nin müdahaleyi "Fransa'daki Türk Dernekler ve Diyanet Kurumları" yoluyla yapacağını öne sürdü.

Ankara'dan gelen tüm yalanlamalara rağmen "Seçimlere müdahale" iddiasını yineledi, Türkiye'nin o müdahaleyi hangi yolla yapacağını söyledi. "Türk Dernekler ve Diyanet Kurumları"nı işaret etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği Liderler Zirvesinin ardından kameraların karşısına geçti. Ankara-Paris hattında gerilim yaratan "Türkiye seçime müdahalede bulunacak" iddiasını yeniden gündeme getirdi. Ülkesindeki Türk Dernekleri ve Diyanet Kurumlarını hedef gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Fransa'daki Türk kurumlarını finanse ederek seçimlerde propoganda yapacağını ileri sürdü. "Müdahale riski tespit edilmiştir" diyen Macron, "Bu bir sorun ve bunları söyleyip çözmeden dostluk ilişkisi varmış gibi davranamayız" ifadelerini kullandı.

Macron, Türkiye'ye AB ile ilişkilerin devam edebilmesi için "Olumlu ve olumsuz" olmak üzere ikili bir yol sunan Borrell Raporu hakkında da konuştu. "Ankara'ya Avrupa ile yeniden ilişki kurmak istediğini kanıtlaması için Haziran ayına randevu verdik" diyen Macron, "Bu süre içinde olumlu yaklaşım olursa pek çok öneri kapıda. Ama saldırgan tavırlar belirlersek geri adım atarız." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS