Macron'un 'yapılacaklar listesi'

Macron'un 'yapılacaklar listesi'

Fransa'da zafer merkezin bağımsız adayı Emmanuel Macron'un oldu. Ancak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak olan Macron'u işi hiç de kolay değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yalnızca bir yıl önce siyasi hareketle seçimi kazandı, Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı oldu. Ancak 39 yaşındaki siyasetçiyi zor bir görev dönemi bekliyor.

İlk işi başbakanı belirlemek. IMF Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Christine Lagarde başbakanlık için en popüler aday. Macron daha sonra kabinesini açıklayacak.

Gelecek ay parlamento seçimleri var. Parlamentoda çoğunluğu alıp alamayacağı önemli. Çünkü Fransa'da yasaları ve hükümeti onaylayan organ meclis... 1981'den beri cumhurbaşkanının partisi mecliste de çoğunluğu elde etti. Ancak Macron'un bir yıllık ilerleme hareketinin henüz parlamento deneyimi yok. Bir partiyle koalisyon kurması büyük olasılık. Bu da istediklerini tam anlamıyla yapamayacağı anlamına geliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron'u bekleyen en önemli sorun yüzde 10 işsizlik ve düşen büyüme oranıyla ekonomi. Ekonomiyi canlandırmak için kampanya döneminde 50 milyar euro yatırım sözü vermişti. 

Fransa toplum olarak ikiye bölünmüş durumda. Macron ülkeyi yeniden birleştireceğim sözü verdi. Zafer konuşmasında "Le Pen'i yuhalamayın" demesi bu çabasının ilk işareti. 

Terör sorunu ve güvenlik meseleleri de yeni cumhurbaşkanının en büyük önceliklerinden. 2015'ten beri süren terör saldırıları nedeniyle ülkede halen olağanüstü hal uyglanıyor. Macron, genç ve dinamik bir ekip kurma vaadinde bulunsa da bazı konularda deneyimli isimlere ihtiyacı var. Özellikle de güvenlik konusunda.