Mavi gözlülerin atası Avrupalı çıktı

Mavi gözlülerin atası Avrupalı çıktı

Mavi gözün nasıl oluştuğunu araştıran Kopenhag Üniversitesi, mavi gözlülerin tek bir atadan geldiği keşfetti. İlk mavi gözlü insanın 6-10 bin yıl önce Avrupa'da yaşadığı düşünülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adına birçok şarkı yazdıran, kimi zaman denize kimi zamansa gökyüzüne benzetilen mavi göz, Kopenhag Üniversitesi'nin araştırma konusu oldu. Üniversite, tüm mavi gözlülerin tek bir atadan geldiğini keşfetti.

TÜM MAVİ GÖZLÜLERDE AYNI MUTASYON TAŞINIYOR

İddiayı orta atan Profesör Hans Eiberg oldu. Eiberg, mavi gözlü tüm insanların tek bir atadan geldiği kanısında. Bilim insanlarının daha önce yaptığı araştırmalarda, tüm insanların uzun zaman önce kahverengi gözlü olduğunu keşfedilmişti. Mavi gözün bir gen mutasyonu sonucunda değiştiği tespit edildi. HERC 2 genindeki mutasyon, kahverengi pigment miktarını düzenleyen OCA 2'yi kapatıyor. Bu da mavi gözü oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İLK MAVİ GÖZLÜ İNSAN 6-10 BİN YIL ÖNCE YAŞADI"

Yeşil ve kahverengi iris tonlarında çok büyük farklılık olmasına rağmen mavi renkli gözlerin melanin miktarlarındaki farklılıksa çok az. Bu nedenle Eiberg, gen mutasyonunu tek bir ataya indirdi. Eiberg'e göre mavi gözlü insanlar, DNA'larında tam olarak aynı noktada aynı anahtarı miras alıyor. Böylelikle Eiberg, mutasyonun tek bir kişide başladığını öne sürüyor. İlk mavi gözlü insanın 10 bin yıl önce Avrupa'da yaşadığına inanılıyor.