hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Merkel kurbanlar için yapılan anıta gitti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Neo-Nazi terör örgütü tarafından öldürülen 8’i Türk 10 kurban için bir parkta açılan yeni anıtı ziyaret etti. Aşırı sağcı bir grup ise Merkel'i protesto etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Almanya Başbakanı Merkel, Neo-Nazi terör örgütü NSU kurbanları anısına açılan yeni anıt yerini ziyaret etti. Kurban aileleri davetli olmadıkları için ziyarete katılmadı.

  Başbakan Merkel, ziyaret tarihini bilinçli seçtiğini vurguladı.

  Merkel 10 kurban anısına dikilen 10 ağacın bulunduğu alanda önce ilk kurbanlardan Enver Şimşek adına dikilen ve kimliği belirsiz kişiler tarafından kesilen ağacın yerine gitti ve beyaz bir gül koydu.

  NSU elebaşları 4 Kasım 2011 tarihinde başarısız bir banka soygununda yakayı ele verince saklandıkları karavanı ateşe verip silahla intihar etmişlerdi. Daha önce işlenen seri cinayetlerin sorumlusunun ırkçı Neo-Nazi terör örgütü NSU olduğu böyle ortaya çıkmıştı. NSU’nun üçüncü elebaşı Beate Zschaepe delilleri yok etmek için örgütün hücre evini ateşe vermişti.

  Mağdur Aileler Sorumlusu Barbara John, kurban ailelerin davet edilmediği yönündeki eleştiriler için “Ziyaret için buraya gelmek isterler miydi? Sanmıyorum” dedi. Ailelerin daha önce kente davet edildiğini, ama gelmek istemediklerini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ziyaret sırasında bir grup aşırı sağcı ise parkın karşısında “Merkel gitmeli” diye slogan attı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow