"Mikroplastikler tehdit oluşturmuyor"

Video: "Mikroplastikler tehdit oluşturmuyor"

Dünya Sağlık Örgütü mikroplastikler üzerine bir rapor yayınladı. Raporda mikroplastiklerin insan sağlığına hayati tehlike arz etmediği belirtildi, ancak konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması için çağrıda bulunuldu.

Dünyada plastik kullanımı her geçen gün artıyor. Bunun sonucu olarak da mikroplastiklerle hayatın her alanında karşılaşıyoruz. Peki, plastikler ne kadar tehlikeli? 


Dünya sağlık örgütü içme sularındaki plastik oranı üzerine bir araştırma yaptı. Rapora göre, içme sularında bulunan mikroplastiklerde sağlığı tehdit eden risklere rastlanmadı. 


Raporda 150 mikrometreden büyük mikroplastiklerin vücutta tutulmadığı belirtildi. Daha küçük parçaların ise sınırlı miktarda ve tehdit oluşturmayacak oranda vücutta olabileceği aktarıldı. Ancak elde edilen bulguların sınırlı olduğunun ve konuya ilgili daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi. 


Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, plastik içinde bulunan su üzerine araştırmalara son bir kaç yılda başlandığını bu nedenle eldeki verilerin kısıtlı olduğuna vurgu yaptı. Örgüt, aynı zamanda plastik tüketiminin azaltılması ve plastiğin insan hayatına etkileri için araştırmalar yapılması yönünde çağrıda bulundu. 

Mikroplastikler, evrensel bir tanımı olmamakla beraber, 5 milimetreden küçük olan plastik birikintileri ifade ediyor. Mikroplastiklere, nehirlerde, göllerde, içme suyu kaynaklarında ve şişelenmiş sularda rastlanıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS