BM Genel Sekreteri Rusya'da! Lavrov'dan müzakere açıklaması

BM Genel Sekreteri Rusya'da! Lavrov'dan müzakere açıklaması

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova'da önemli açıklamalarda bulundu. Guterres, savaş suçu iddialarına yönelik bağımsız bir soruşturmanın yürütülmesi gerektiğini söyledi. Lavrov ise Mariupol'da müzakere heyetleri arasında görüşme yapılması önerisinin reddedildiğini duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova'da bir araya geldi. Guterres ve Lavrov ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’da kimyasal silahların kullanıldığı iddialarına yönelik bir soruşturma yürütülüp yürütülmeyeceği sorusuna Guterres, “Bağımsız bir soruşturma gerçekleştirilmeli” cevabını verdi.

Guterres, “Rusya’nın Ukrayna’daki istilası BM tüzüğünü ihlal ediyor” diyerek Mariupol'de hayat kurtarmak için Birleşmiş Milletler'in kaynaklarını tamamen kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

MÜZAKERE AÇIKLAMASI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise müzakerelere yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

Lavrov, Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'da müzakere heyetleri arasında görüşme yapılması önerisinin reddedildiğini duyurarak, "Herhangi bir müzakereye kimin arabuluculuk yapacağı konusunda konuşmak için henüz çok erken" dedi.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre Lavrov, “Jeopolitik bölgeye bakacak olursak, her şey Rusya’yı zapt etmek adına ve tam da bu amaçlarla yapıldı. Uzun yıllar boyunca Ukrayna ülkemizin rahatsız edilmesi ve engellenmesi amacıyla bir sıçrama tahtası olarak kullanıldı” dedi.

Kiev’in Azovstal’in duvarı önünde Rusya ile görüşülmesi teklifini teatral bir jest olarak nitelendiren Lavrov, “Ukraynalılar her şeyi sahnelemeyi seviyor. Görünüşe göre yine yürek burkan bir sahne sergilemek istediler” ifadelerini kullandı.

‘BM’DE KADER ANI GELDİ’

Lavrov, BM ve uluslararası toplum için kader anının geldiğini, ya tüm ülkelerin BM tüzüğüne uyacağını ya da birileri tarafından dayatılan kurallara uyulacağını ifade etti.

Rus bakan, “Şu an uluslararası ilişkilerin gelişimi bakımından öyle bir aşamadayız ki, ya hepimiz birilerin kendi başına, beraberindeki uyduları ile birlikte insanlığın nasıl yaşayacağına karar vermesi gerçeği ile ya da insanlığın BM antlaşmasına göre yaşayacağı gerçeği ile barışacağız” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı