Namroush: Türkiye ile işbirliğine devam edeceğiz | Video

Video: Namroush: Türkiye ile işbirliğine devam edeceğiz | Video

Libya'da çatışan taraflar geçtiğimiz günlerde ateşkes anlaşması imzalamıştı. Meşru Libya Hükümeti yetkilileri anlaşmanın Türkiye ile imzalanan anlaşmaları etkilemeyeceğini duyurdu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Hafter Güçleri, İsviçre'nin Cenevre kentinde ateşkes anlaşması imzaladı. Varılan anlaşmayla ülkede süren askeri eğitimlerin durdurulması da kararlaştırıldı. Ancak meşru hükümet yetkilileri, varılan anlaşmanın Türkiye'yi kapsamadığını açıkladı.

Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş, Twitter hesabından ateşkes anlaşmasını değerlendirdi. Cenevre'de imzalanan "Ön anlaşmanın, Türkiye ile varılan askeri iş birliği anlaşmasını kapsamadığını" ifade etti. Türkiye'nin yürüttüğü askeri eğitimlerin süreceğini belirten Nemruş, "Müttefikimiz Türkiye ile ortak dayanışmayı güçlendireceğimizi vurguluyoruz" diye yazdı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi de benzer bir açıklama yayınladı. "Ateşkes anlaşmasının Libya'nın Türk Devleti ile yaptığı yasal anlaşmaları kapsamadığı" belirtildi. Meşru hükümetle gücü zorla ele geçirmeye çalışan isyancı bir güçle anlaşma yapıldığına dikkati çekilen açıklamada, bunun Hafter güçlerine hiçbir şekilde meşruiyet kazandırmayacağı vurgulandı.

Libya'da ateşkesi sağlamak üzere ortak askeri komite toplantısı yapılmış, 19 Ekim'de ateşkes ilan edilmişti. Varılan anlaşmaya göre ülkedeki tüm paralı askerlerin 3 ay içinde Libya'dan ayrılması kararlaştırılırken, ülkedeki askeri eğitimlerin de durdurulması kayıt altına alınmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS