Erdoğan-Biden ne konuşacak? İşte masadaki başlıklar...

Erdoğan-Biden ne konuşacak? İşte masadaki başlıklar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü NATO Liderler Zirvesi için Belçika'nın başkenti Brüksel'e gidecek. Erdoğan, NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla yapacağı ikili görüşmelerde en kritik buluşmasını 14 Haziran'da başkan Biden ile yapacak. Peki, o görüşmede hangi dosyalar masada olacak? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İLK YÜZ YÜZE GÖRÜŞMENİN BAŞLIKLARI NELER OLACAK?

Gözler NATO Zirvesi'nde ama özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın yapacağı görüşmede. Zirvede Erdoğan'ın ikili görüşmeler başlığı altında yapacağı görüşmelerde en son Biden'la bir araya gelecek. Joe Biden başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez gerçekleşecek görüşmenin önemli başlıkları var. Erdoğan, FETÖ'nün ABD'deki varlığı ve Suriye'de PKK-YPG terör örgütüne verilen destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önem taşıdığını ABD'li mevkidaşına yüz yüze iletecek. Terör örgütlerinin Türkiye'nin ulusal güvenliğine doğrudan tehdit oluşturan yapılar olduğuna dikkat çekecek. Erdoğan ile Biden görüşmesinde en kritik konu başlığını, bir süredir gündemden düşmeyen S-400 meselesi oluşturacak. Türkiye'nin F-35 programından çıkartılmasının ve yaptırımların haksız olduğu, müttefiklik ruhuna uygun olmadığı da dile getirilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AFGANİSTAN DOSYASI, TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİ DE MASADA

Afganistan'da hükümet ve Taliban arasında siyasi anlaşma sağlanması konusunda Türk ve Amerikan dışişleri bakanlıklarının son aylarda yürüttükleri sürecin de görüşmede ele alınması bekleniyor. Türkiye'nin Kabil Uluslararası Havalimanı'nın güvenli bir şekilde işletmeye açık tutulması önerisi de gündemde olacak. 

DOSYALAR ARASINDA İNSAN HAKLARI REFORMU VAR

Ayrıca ABD'nin insan hakları raporları çerçevesinde Türkiye'de hak ihlali olduğu iddialarına da yanıt verilecek. Türkiye'nin insan hakları eylem planına ilişkin attığı adımların önümüzdeki dönemde nelerin yapılacağına ilişki ayrıntıların o görüşmede ele alınması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ ADIMLARI

Görüşmede Suriye meselesi bağlamında İdlib'te yaşananlar, mülteci sorunu, Libya'daki gelişmeler, Doğu Akdeniz meselesi, Dağlık Karabağ'daki son durum da ana hatlarıyla ele alınacak. İki liderin görüşmesinde Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefi konusunda atılabilecek adımlar, karşılıklı yatırımlar ve işbirliği olanakları da masada olacak.