hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nazım Hikmet her yıl mezarı başında anılıyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  Türk şiirinin evrensel ismi Nazım Hikmet Ran, 59 yıl önce sürgüne gittiği Moskova’da hayatını kaybetti. Ölümünün üzerinden geçen yıllara rağmen, mavi gözlü dev her yıl mezarı başında anılıyor. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever ve kameraman Ceylan Sezer o anları görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çağdaş Türk şiirin önemli ismi Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri nedeniyle defalarca tutuklandı. Ömrünün 12 yılını İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde geçirdi. 1951'deyse Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963'te kalp yetmezliği sonucu Moskova’da hayatını kaybetti. Memleket hasretiyle hayata göz yuman şair, Novodeviçi Mezarlığına gömüldü. Yanı başındaysa Çehov, Gogol gibi yazarların mezarları vardı.

  Şiirleri 50'den fazla dile çevrilen usta şair 2009'da yeniden Türk vatandaşlığına alındı. Yaşadığı siyasi zorluklar, çalkantılı aşk hayatı ve edebiyata sayısız katkısı nedeniyle unutulmayan Nazım Hikmet Ran, her yıl Moskova Büyükelçiliği, Rus-Türk İş İnsanları Birliği ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından mezarı başında anılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow