hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Netanyahu ABD'ye "hayır" dedi

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ilk kez Gazze ve Filistin'de işgal planını açık açık söyledi. ABD'nin Filistin topraklarının bırakılması uyarısına da tepki gösterdi. "İran'a da saldırıyoruz, ahtapotun başı İran" açıklaması yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Öngörülebilir gelecekte yapılacak herhangi bir düzenlemeyle, İsrail devleti, Ürdün'ün batısındaki tüm topraklar üzerinde güvenlik kontrolüne sahip olmalıdır. Bu gerekli bir koşuldur ve Filistin egemenliği fikriyle çelişmektedir. Ne yapalım? Bu gerçeği Amerikalı dostlarımıza söylüyorum ve İsrail'in güvenliğine zarar verecek bir gerçeği bize dayatma girişimini de durdurdum.”

  Netanyahu ABDye hayır dedi

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ilk kez kamuoyuna Gazze ve Filistin topraklarının hakimi olma planını açıkladı. ABD, İsrail'e Gazze'nin Filistin'e ait olması gerektiğini söylemişti. Netanyahu, buna "hayır" dediğini ilk kez açık açık söyledi. “Tam zafer, Fazze'nin silahsızlandırılmasını, İsrail'in tam güvenlik kontrolü altında olmasını ve Gazze'ye giren her şeyin İsrail tarafından kontrol edilmesini gerektiriyor. Bunlar aynı zamanda 'savaşın ertesi günü' için de temel koşullardır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Netanyahu ABDye hayır dedi

  Netanyahu "İran'a neden saldırmıyorsunuz?" sorusuna da tepki gösterdi. “Size İran'a saldırmadığımızı kim söyledi? Saldırıyoruz. Ahtapotun başı İran. Husilerden Hizbullah'a, Hamas'a kadar her yerde silahlarını görüyoruz. Hepsinin arkasında İran var.”

  İsrail Başbakanı savaşın daha uzun süreceğinin de altını çizdi. “Açıkça ve dürüstçe söylüyorum ki Hamas'a karşı savaş daha aylarca sürecek. Bunu kazanmaya kararlıyız.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow