Netanyahu'dan İran'a yaptırım çağrısı

Netanyahu'dan İran'a yaptırım çağrısı

ABD'nin yanı sıra İran üzerinde baskı kurmaya çalışan bir diğer ülke de İsrail. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın nükleer programı ile ilgili gizli bölgelerin İsrail tarafından keşfedildiğini öne sürdü. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Netanyahu'ya "Yalancı çoban" diye tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nükleer programı nedeniyle İran'a baskı uygulayan ABD'nin yanısıra İsrail de Tahran'a yönelik baskı politikasına devam ediyor. Son iddia bu kez İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan geldi.

İsrail Başbakanı ulusa sesleniş konuşmasında İran'ın nükleer programı ile ilgili gizli bölgelerin İsrail tarafından keşfedildiğini açıkladı. Tesisin uydudan çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Netanyahu, İsrail istihbaratı tarafından keşfedilen on binlerce sayfalık nükleer arşivin de ellerinde bulunduğunu söyledi.

Netanyahu, Uluslararası topluma İran üzerinde daha fazla baskı oluşturmak için ABD saflarına katılma çağrısı yaptı.

Netanyahu'ya Tahran'dan yanıt İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zarif, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında, "Asıl nükleer silahların sahibi olan yalancı çoban ağlıyor" yazdı.

Zarif, mesajını kanıtlamak için 6 Ekim 1996 tarihli "İsrail'in gizli nükleer cephaneliği" başlıklı Sunday Times gazetesinin bir görselini de sosyal medya hesabından paylaştı.