NSU Almanya’da yine gündem

Video: NSU Almanya’da yine gündem

Almanya'da aşırı sağcı NSU Terör Örgütü’nün saldırıları devam ediliyor. Son olarak Haziran 2019'da öldürülen Kassel Bölge Valisi’nin cinayetinde de Nasyonal Sosyalist Yeraltı Terör Örgütü’nün izine ulaşıldı.

Öldürülen vali Lübcke, Nasyonal Sosyalist Yeraltı Partisi’nin 11. Kurbanı mı? Bu soruyu akıllara getiren federal savcılığın yürüttüğü soruşturmada ulaşılan bilgiler oldu.


Almanya’da ırkçı saldırılar ve siyasileri hedef alan tehditler artıyor. Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, Haziran 2019’da yakın mesafenden başından vurularak öldürülmüştü. Aşırı sağ terör uzmanları, federal savcılığın yürüttüğü davada zanlıların geçmişte nasyonal sosyalist yeraltı terör örgütünü çevreleyen ağda yer alan isimler olduğunu açıkladı.

Uzmanlar ulaşılan sonuca şaşırmadıklarını, NSU yani, Nasyonalist Sosyalist Yeraltı Terör Örgütü’nün üç kişiden ibaret bir hücre olmadığının farkında olduklarını belirtti. Terör ağında olan kişilerin yalnızca suça destek olanlar değil aynı zamanda iştirak edenler de olduğu vurgulandı.

Aşırı sağ terör uzmanları, NSU’yu aydınlatma çabalarının yetersiz olduğunu düşünüyor. Bazı alman siyasiler terör örgütünün tam olarak çözümlenmemesinin devletin bekasının korunması düşüncesiyle oluşan bir hareketten kaynaklandığını savunuyor.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı Terör Örgütü, 2000-2007 yılları arasında Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmüştü. Bunun yanı sıra bombalı saldırılar gerçekleştiren ve banka soygunları yapan örgütün davası 2013’te görülmeye başlanmıştı. Baş sanık ömür boyu hapse çarptırılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS