None

Pentagon'dan 'DNA' uyarısı

A A

26.12.2019 - 14:17

Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan ordu mensuplarına dikkat çeken bir uyarı geldi. Pentagon, "Akraba veya ataları bulmak için dna bilgilerinin şirketlerle paylaşılması, güvenlik tehlikesi yaratıyor" dedi. Şirketler ise Pentagon'un bu iddiasını kesin bir dille yalanladı.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, ordu mensuplarını "DNA kiti" kullanmamaları için uyardı.

Pentagona göre, "DNA yoluyla ataları veya akrabaları bulabilmeleri için DNA bilgisi toplayan şirketler güvenlik endişesi yaratıyor. Hassas genetik bilgilerin dış taraflara ifşa edilmesi, ordu mensuplarına kişisel ve operasyonel riskler getirebilir.

Pentagon, söz konusu DNA kitlerinin Savunma Bakanlığı'na yaygın bir şekilde dağıtıldığını belirtti ve bilim dünyasında konuyla ilgili artan bir endişe olduğuna dikkat çekti. Ayrıca toplanan verilerin kişilerin izni dışında takip edilmesi gibi amaçları olabileceğinin de altını çizdi.

New York Üniversitesi profesörleri de endişelerin varlığını doğruladı. "Veriler, potansiyel ajanları tespit edebilmek amacıyla yabancı ülkeler tarafından kullanılabilir" uyarısı yapıldı.

Pentagon tarafından güvenlik endişesi yarattığı düşünülen DNA şirketleri ise "Müşterilerimizin gizliliği en yüksek önceliğimizdir" diyor ve güvenlik riski iddialarını kesin bir dille yalanlıyor.