Pompeo'dan Bağdat'ta ABD elçiliğine saldırı açıklaması

Video: Pompeo'dan Bağdat'ta ABD elçiliğine saldırı açıklaması

Önceki gece Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine füze düşmüştü. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 3 kişinin yaralandığını belirtti. İran'ın saldırılarından dolayı öfkesini dile getirdi.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yeşil bölgeye atılan füzeler ABD Büyükelçiliğini hedef almıştı. O saldırıya ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan hem İran'ı hem de Irak'ı ilgilendirecek açıklamalar geldi.


Pompeo yazılı açıklamasında, İran'ın amerikan tesislerine yönelik saldırılarından dolayı öfkeli olduklarını vurguladı. Ancak Irak hükümetinin taahhütlerine güvendiklerini bildirdi. Bu konunun Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile telefon görüşmesinde de gündeme geldiğini, ifade etti.


Pompeo, Bağdat'taki saldırıda 3 kişi yaralandı dedi. Saldırıyı İran'ın Irak'ın egemenliğini zayıflatan eylemleri olarak nitelendirdi. Irak Başbakanı, saldırıların Irak'ı çekişme sahasına dönüştürebileceği için tepkiyle karşılamıştı.


Pompeo, yazılı açıklamasında Suriye'ye ilişkin de mesajlar verdi. Burada da İran hedefteydi. Rusya ve Rejim'le birlikte İdlib'e yönelik saldırıların endişeyle izlendiği ifade edildi. Esad rejimine karşı her türlü diplomatik ve ekonomik adım atmaya hazırız dendi.


Mike Pompeo, acil ateşkes ve insani yardımın ulaştırılması için giriş izni çağrısında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS