hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Poroşenko: Özgürlüğümüzü enerjiyle takas etmeyiz

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ukrayna'nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, CNN TÜRK'e konuştu. Poroşenko, Rusya'nın hava saldırılarına ithafen, "Para ve enerji karşılığımızda özgürlüğümüzü satmayacağız" dedi. Ukraynalı lider ayrıca, bir sonraki karşı taarruzun kırım yönünde geleceği mesajını da verdi. Dış Haberler Muhabiri Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hilken Doğaç Boran: Yayınımıza katıldığınız için teşekkürler. İlk sorumla başlamak istiyorum. Rusya, çatışmaların yoğun yaşandığı Bahmut civarında bazı yerleşim yerlerini aldığını duyurdu. Burası verilen kayıplardan dolayı adı çıkmış bir bölge. Siz de sık sık cepheyi ziyaret ediyorsunuz. Bahmut ve Rusya’nın saldırıları hakkındaki gözlemleriniz nedir?

  "TOPRAKLARIMIZIN TAMAMINI TEMİZLEYECEĞİZ"

  Petro Poroşenko: Ruslara inanmayın. Putin’e inanmayın. Ruslar baharda “Kiev’i aldık” dediler. Onları geri püskürttük. Buradan 5 kilometre uzağa kadar geldiler. Ama ben dahil askerlerimiz elimizde silahlarla onları püskürttük. Askerlerimizle gurur duyuyorum. Sonra Harkiv’i almaya çalıştılar, buna da izin vermedik. Herson bölgesini de almaya çalıştılar. Onları kovaladık, Herson’dan kaçtılar. Şimdi de Donbas’ın tamamını almaya çalışıyorlar, böyle bir şey olmayacak. Bahmut civarına odaklanmış durumdalar. Çok yoğun çatışmalar yaşanıyor. Özellikle yerel halk zorlanıyor. Ama Rusya’nın tüm taarruzlarına rağmen Ukrayna askerleri burayı tutuyor. Sözde “Wagner” paralı askerleri de burada. Hepsi eğitimli Rus askerlerinden oluşuyor. Droneları, topları kullanıyorlar. Ama savaşı kazanacağımızdan hiç şüphem yok. Tek bir köyü almaları gidişatı değiştirmeyecek. Topraklarımızın tamamı Ruslardan temizlenene kadar savaşacağız. Bu Wagner grubu teröristtir. Türkiye bu tarz teröristleri çok iyi bilir. Sivilleri öldürüp, işkence ediyorlar. Yolsuzluğa batmış Rus suç yapılanmaları tarafından fonlanıyorlar. Tek amaçları Ukraynalıları katledip para kazanmak. Suriye’de yaptıklarının aynısını yapmak istiyorlar. Ama onlara izin vermiyoruz. Sonsuza kadar burada kalacaklar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hilken Doğaç Boran: Rusya yalnızca Bahmut ve cephe hattını hedef almıyor. Ukrayna altyapısını da vuruyor. Milyonlar kişi elektriksiz, susuz ve ısıtmasız yaşıyor. Halk buna ne kadar dayanacak?

  "ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ ENERJİYLE TAKAS ETMEYİZ"

  Petro Poroşenko: Bu sorunun cevabı çok basit. Zafer kazanana kadar. Son 4 günde, yalnızca 7 saat elektriğimiz oldu. Bazı evlerde su yok, ısıtma yok, doğal gaz, elektrik yok. Biz de etrafımızda jeneratörler olmasına rağmen karanlıkta oturuyoruz. Şu an hava saldırısı sirenleri çalıyor, Rus füzeleri yüzünden. Ama Putin’e net bir mesaj veriyoruz. Özgürlüğümüzü, demokrasimizi ve egemenliğimizi elektrik, petrol, doğal gaz ya da paraya takas etmeyiz. Biz zafer ilan edeceğiz. Son Rus askeri topraklarımızdan çekilene kadar savaşacağız. Bu Rusya’nın cephedeki beceriksizliğini gösteriyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bir şey yapamıyorlar. Bu orduyu başkomutan olarak 2014’te ben kurdum. Barışçıl sivillere saldırıyorlar. Askeri bir suçtur bu. Ukraynalılara karşı soykırımdır. Sırf Ukraynalı olduğumuz için öldürülüyoruz. Putin sırf bu yüzden Lahey’de yargılanacak ve hapis yatacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hilken Doğaç Boran: NATO Dışişleri bakanları Bükreş’te bir araya geldi. NATO’ya destek mesajları geldi. Ukrayna dışişleri bakanı Dimitro Kuleba, ittifakın 2008’de Ukrayna’nın adaylık sürecini erteleyerek “stratejik bir hata” yaptığını söyledi. Bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Ukrayna’nın üyelik şansı var mı?

  "AVRUPA'YI MADDE 5 DEĞİL BİZ KORUYORUZ"

  Petro Poroşenko: Müsaadenizle sayın bakanın sözleri hakkında yorum yapmak istemiyorum. İlk mesajım şu. ABD ve Türkiye dahil tüm müttefiklerin verdiği desteği takdir ediyoruz. Buna büyük Cumhurbaşkanı’nız Recep Tayyip Erdoğan da dahil. Kendisi benim ve Ukrayna’nın çok iyi bir dostudur. Bu önemli destek sayesinde Rusya’yı yeniyoruz. Bükreş sembolik bir yer. 2008’de hem adaylık ihtimalimiz açıldı hem de NATO oy birliğiyle Ukrayna için açık kapı politikasını uygulayacağını vurguladı. Herkes bir şeyi iyi anlamalı. Ukrayna’nın gelecekte NATO üyesi olması sadece bizim için değil, NATO için de çok önemli. Doğu Avrupa’yı Rus askerlerinden korumak için artık Madde 5 yeterli değil. Avrupa’yı ve dünyanın kalanını Rus saldırılarından koruyan şey Ukrayna’nın mavi-sarı kalkanıdır. Gelecekte Ukrayna’nın NATO üyesi olması, barış için anahtardır. Ukrayna’nın ittifaka davet edilmesi en güçlü ve tek güvenlik taahhüdüdür. Böylece barış müzakereleri başlayabilir. Bu hususta Türkiye’nin de desteklerini bekliyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hilken Doğaç Boran: Ukrayna Ordusu neredeyse bir ay önce Herson’u geri aldı. Şimdiki hedefiniz ne?

  "RUSYA'NIN KIRIM'A KARA BAĞI KESİLMELİ"

  Petro Poroşenko: Yarın Herson’a gidiyorum. Burada bir insanlık faciası var. Rusya her şeyi yok etti. Enerji, su ve ısınma kaynakları yok oldu. Tüm Ukrayna ve tüm Dünya buraya jeneratör ve dönüştürücüler ile destek vermeli. Bence Ukrayna’nın birkaç farklı yönden saldırma ihtimali var. Öncelik, işgal altındaki Kırım ile işgal altındaki Donbas arasındaki kara bağlantısını kesmek. Bu en olası senaryo. Ukrayna güçlerinin Donbas’ta “dikkatli” bir şekilde başarı elde edebileceğini düşünüyoruz. Bunun için daha fazla silaha ihtiyacımız var. Jetler, hava savunma sistemleri, tanklar, çok namlulu roketatarlar, elektronik harp sistemleri ve taarruz drone’ları gerek. Hazır lafı açılmışken, Türk dostlarımıza artık tarihi bir özelliğe sahip hale gelen “BAYRAKTARLAR” için teşekkür etmek istiyorum. Bu drone’ları 2017’de ben satın aldım. Savaşın ilk döneminde kilit rol oynadılar. Türkiye’ye Ukrayna’nın yeniden inşası konusunda güveniyoruz. Ukrayna da Türkiye’nin güvenilir bir ortağı olmayı sürdürecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hilken Doğaç Boran: Sizce bu savaş nasıl bitecek? Ukrayna nasıl zafer elde edecek?

  "SAVAŞIN BİTMESİ PUTİN'İN EMRİNE BAKAR"

  Petro Poroşenko: Öncelikle Ukrayna topraklarının tamamı geri verilmeli. Rus askerleri Ukrayna’nın uluslararası olarak tanınan sınırlarından çekilmeli. Ukrayna’nın NATO üyeliği için taahhüt verilmeli. Bu hem Avrupa hem tüm kıtanın güvenliği için bir taahhüt görevi görecektir. Hatta belki de tüm dünya için… Aynı şey Avrupa Birliği üyeliğimiz için de gerekli. Ukrayna, Avrupa ve Dünya’da barışın tesis edilmesi için bu adımların en kısa sürede atılması şart. Bu her an gerçekleşebilir. Rusya yaptırımlar ve cephedeki yenilgilerinden dolayı olabilir. Putin tek bir emriyle askerlerini çekebilir. Anahtar Putin’in elinde ama biz de ona bu kararı vermesi konusunda kesinlikle yardımcı olacağız. Kalbimin derinliklerinden Türkiye halkına, liderlerine desteğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Avrupa ve ABD halkına da aynı şekilde. Bu özgürlük ve demokrasi adına büyük bir birlik göstergesi. Biz kazanacağız. Çok yaşa Ukrayna.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow