Prens'ten Kaşıkçı mesajı "Kurşunla peşine düşeceğim"

Video: Prens'ten Kaşıkçı mesajı "Kurşunla peşine düşeceğim"

Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin sinyalini bir yıl önceden verdiğini öne sürdü. Habere göre, Prens Selman 2017'de bir danışmanına, "Kaşıkçı muhalefet etmeyi kesip ülkeye dönmezse bir kurşunla peşine düşeceğim" dedi.

Amerikan The New York Times Gazetesi, Kaşıkçı cinayetine ilişkin dikkat çeken bir iddia ortaya attı.


Gazetenin haberine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Kaşıkçı'nın ülkeye dönmemesi durumunda öldürülmesini cinayetten 1 yıl önce kafasına koydu.


Gazetenin ABD'li ve yabancı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kaşıkçı cinayetinin sorumlularının bulunması için soruşturma yürüten Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı ve istihbarat ajansları, Suudi Prensin geriye dönük telefon konuşmaları ve mesajlaşmalarını inceledi.


Buna göre Prens Selman, danışmanlarından Turki Aldakhil ile Eylül 2017'de yaptığı bir görüşmede, Kaşıkçı'nın Riyad'a yönelik eleştirilerinden giderek daha çok rahatsız olduğunu söyledi. Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a geri dönmesi için kandırılmasını, bu olmazsa zorla ülkeye döndürülmesini istedi. "Eğer bu ikisi de işe yaramazsa bir kurşunla onun peşine düşeceğim" dedi.


Haberde, konuşmanın bugüne kadar "Suudi Prens'in Kaşıkçı'yı öldürme niyetine ilişkin bugüne kadar ortaya çıkan en kapsamlı delil" olduğu vurgulandı.


Aynı habere göre, Prens Selman ve Aldakhil görüşmelerde, Kaşıkçı'yı ülkeye döndürmek için neler yapılabileceğini de ele aldı. Aldakhil'in Genel Müdürlüğünü yaptığı Al Arabiya televizyonunda iş teklif edilmesi gündeme geldi.


ABD istihbarat raporlarına göre, Prens Selman Kaşıkçı'nın görüşlerinden duyduğu rahatsızlığı bir diğer danışmanı Kahtani'yle de paylaştı. Kahtani'nin "Kaşıkçı konusunda atılacak bir adım uluslararası tepki toplayabilir" uyarısı üzerine, "Kendi vatandaşlarımız ile ilgili konularda uluslararası tepkileri umursamamamız gerek" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS