"Putin görüşmeyi reddetmiyor"

"Putin görüşmeyi reddetmiyor"

Heyetlerin görüşmesi Putin-Zelenskiy görüşmesini de beraberinde getirir mi? Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vladimir Putin'in hiçbir zaman Vladimir Zelenskiy’le görüşmeyi reddetmediğini söyledi. Ancak şu an için çözüm getirmeyeceğini belirtti.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüm dünyanın gözü Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşta. Ümit edilense, krizin müzakere yoluyla masada çözülmesi. İki ülkenin heyetleri görüşmeleri sürdürse de akıllardaki soru Rusya Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin görüşüp görüşmeyeceği. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olası görüşmeye yeşil ışık yaktı ama "Şimdi zamanı değil" dedi. Lavrov konuşmasında bir kez daha Batı'yı Rusya'nın sesini duymamakla suçladı.

Lavrov, "Putin, Zelenski'yle görüşmeyi hiçbir zaman reddetmedi. Görüşmeye iyi hazırlanılmış olması Putin için hayati önem taşıyor. Şimdi durum çok karmaşık. Ukrayna'daki kriz durumu, Ukrayna içindeki çatışma, uzun süredir büyüyor, tüm bu yıllarda birçok sorun birikti. Şimdi görüşüp 'ne düşünüyorsun' ve 'ne düşünüyorum' sorusunu sormak ters etki yapar. Tüm kilit konuların sonucu netlik kazanır kazanmaz görüşmeye ihtiyacımız var. Bu problemlere uzun yıllardır dikkat çekmeye çalıştık ama Batı dünyası bizi dinlemedi. Şimdi bizi duydular.” sözlerini kullandı.