Putin, Kuzey Kore Lideri'ne mektup gönderdi

Putin, Kuzey Kore Lideri'ne mektup gönderdi

Rusya- Ukrayna savaşında nükleer tehlike gündemdeki yerini korurken ve geçtiğimiz günlerde ülkelerinin savunması için nükleer gücün gerekli olduğunu belirten Kuzey Kore ile Rusya arasında temas gerçekleşti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore'nin kurtuluş günü nedeniyle Kim Yong-Un'a bir mektup gönderdi. Putin o mektupta, iki ülke arasındaki ikili ilişkilere dikkat çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore’nin kurtuluş günü nedeniyle Kuzey Kore lideri Kim Yong-Un’a bir mektup gönderdi. Putin, Kim Yong-Un’a yolladığı mektupta “İki ülke ortak çabalarla kapsamlı ve yapıcılı ikili ilişkileri genişletecek” ifadeleri kullandı. 

Kuzey Kore medyasında yayımlanan habere göre Putin yakın ilişkinlerin Kore yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’nın güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olacağını kaydetti. Kim Yong-Un ise Putin’e gönderdiği mektupta Rusya-Kuzey Kore dostluğunun İkinci Dünya Savaşı’nda başladığını söyledi. İki ülke arasındaki stratejik iş birliği, destek ve dayanışmanın,,, o zamandan beri güçlenerek büyüdüğünü vurguladı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güney Kore’yi ziyaret etmişti. BM’nin Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan tamamen arındırılmasına yönelik kararlılığını yinelemişti. Pyongyang’dan, konuya ilişkin açıklama geldi. Guterres’in sözleri “Birleşmiş Milletler’deki görevinin yükümlülüklerine aykırı ve tarafsızlık ve hakkaniyetten son derece uzak” olarak nitelendirildi.

Boris Johnson gazeteciliğe mi dönüyor?

Boris Johnson gazeteciliğe mi dönüyor?