hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Putin ve Erdoğan arasında S-400 anlaşması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hava savunma sistemi S-400'ler konusunda anlaştığını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, Rusya'nın verdiği krediyle S-400 almayı planlıyor

  Rusya'nın hava savunma sistemi S-300 ve S-400'ler

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Moskova'da gerçekleşen görüşmeler sırasında iki lider Türkiye'de S-400 sistemlerinin satışı konusunda görüşme gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı'nın Sözcüsü Dmitri Peskov "İzvestiya" haber ajansına s-400 konusundaki görüş birliğini doğruladı. Pescov: "Bu konulara değinildi. Eylemlerin koordine edilmesinin gerekliliği konusunda ortak bir anlayış var" dedi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu da bu konunun görüşüldüğünü açıkladı.


  Aynı zamanda Peskov Rusya'nın bu alanda işbirliğine karşı olmadığını belirtti. Peskov, "Taraflar ilgili ve görüşmeler devam edecek" dedi.


  Savunma Bakanı Şoygu, Türkiye'ye S-400 sistemlerinin satılmasını Kremlin'deki görüşmeler sırasında masaya yatırıldığını ifade etti. Tarafların anlaşmaya varılması halinde siparişlerin oluşturulmasıyla iki ülkenin ilgili bakanlıkları ilgilenecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Uzmanlar, görüşmelerin başarıyla tamamlanması halinde Moskova ve Ankara arasında bu denli büyük ilk kontratın gerçekleşeceğini dile getirdiler. Strateji Analizi Merkezi Başkanı Ruslan Puhov, “Bu çok güçlü siyasi içerikli bir inisiyatif, ABD ve NATO'ya güçlü bir sinyal. Türkiye'ye saygı gösterilmezse o da Rusya ile ilişkilerini güçlendirir. Silahlar her zaman askeri hedeflerle satın alınmıyor. Aynı zamanda bu kontrat ülkenin savunma gücünü pekiştirecek. Şu anda Türkiye eski füze savunma sistemlerine sahip, yeni füze savunma sistemlerinin alınması beraberinde gelişmiş teknolojiyi de getirecek” dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow