hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rum kesiminde "Yavuz" paniği

  Yavuz Sondaj Gemisinin, Kıbrıs’ın güney kesimine oldukça yakın bir parselde sondaja başlaması, Rum yönetiminde endişeye neden oldu. Endişeler, dayanaksız şüpheleri de beraberinde getirdi. Rum hükümet sözcüsü Türkiye’nin İtalyan verilerini ele geçirdiğini iddia etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuz Sondaj Gemisi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Limasol kentinin 180 kilometre güneyinde sondaj çalışmalarını sürdürüyor. 8. Bölge olarak bilinen bu parseli, İtalyanlara ve Fransızlara kiralayan Rum yönetimi ise panik ve endişe içinde.

  Türkiye'yi hedef alan açıklamaların ardından, bu kez de Türkiye’nin İtalyan şirketlerine ait verileri çaldığı yönünde dayanaksız iddialar ortaya atıldı. Rum hükümet sözcüsü Kriakos Kusios, “Yavuz birebir İtalyanların deleceği yere gitti. Nerede doğalgaz olabilir biliyorlardı. Kazdıkları nokta ve hükümetimizin elindeki bilgiler, Türklerin İtalyanların sismik verilerini ele geçirdiğini gösteriyor” dedi.

  Rum medyasında diğer yandan verileri İtalyanların verdiği ya da Rumlar’ın verileri yanlışlıkla yayınladığı da sorgulandı. Geminin doğalgaza ulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulandı. Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Gemisinin İtalyanlarla aynı sonuca ulaştığına ihtimali ise göz ardı edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow