hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Rusya askerlerini Ukrayna'ya gönderiyor" iddiası

  KAYNAKCNN TÜRK

  Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerini desteklemek için Suriye’de bulunan bazı birliklerini geri çektiği öne sürülmüştü. Hatta Rusya’nın Suriye’de bazı üslerini de boşalttığı ve boşaltılan üslerin İran’a verildiği iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Tahran'a gidip temaslarda bulunması dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Tahran'a gitti. İran Dini Lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü. Suriye Devlet Ajansına göre görüşmelerde Suriye-İran ilişkileri görüşüldü. Ancak Esad'ın Tahran ziyaretinden hemen önce ortaya atılan iddialar, Esad'ın Tahran ziyaretinin farklı yorumlanmasına neden oldu.

  İsrail askeri istihbarat internet sitesi Debka Files, Rusya’nın, Ukrayna’daki birliklerini desteklemek için Suriye’de bulunan bazı birliklerini geri çektiği öne sürdü. İddialar arasında Rusya'nın Suriye'deki bazı üslerini de boşalttığı bilgisi de vardı. Buna göre boşaltılan üsler, İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu ve Lübnan Hizbullahı’na devredildiği de aktarıldı.

  Öte yandan, Rusya’nın Suriye’deki birliklerinin bir kısmını çekmesi ve Suriye Lideri Beşar Esad’ın önceki gün İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile görüşmesi, İsrail’de endişe yarattı. İsrail medyasında Rus güçlerinin Suriye’deki askeri varlığını ve nüfuzunu azaltmasıyla, İran’ın yerini dolduracağı kaygıları dile getiriliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow