"Rusya Güvenlik Konseyi'den atılmalı"

"Rusya Güvenlik Konseyi'den atılmalı"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın içinde binden fazla sivilin olduğu bir AVM'yi hedef alması ile ilgili konuştu. AVM'nin "Olabilecek en fazla sivili öldürmek için" vurulduğunu söyledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı ayrıca BM Güvenlik Konseyi'ne Rusya'yı konseyden çıkarma çağrısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rus füzesinin AVM'yi vurduğu bu anın görüntüsünü paylaştı. Rusya'yı bilerek sivilleri hedef almakla suçladı.

"Kimse kimseyi Kremençuk'taki AVM'ye düzenlenen füze saldırısı konusunda kandırmasın. Rus füzesi bu hedefi bilerek vurdu. Belli ki böyle bir emir vardı. Rus katiller füze için bu koordinatları belirledi. Barışçıl bir şehirdeki sıradan bir AVM'de olabildiğince fazla kişiyi öldürmek istediler.

Zelenski, saldırıdan sonra düzenlenen BM Güvenlik Konseyi Acil Oturumu'na katıldı. Rusya'nın BMGK'dan çıkartılmasını talep etti. Rus temsilci ise AVM'de sivillerin hedef alındığı iddiasını reddetti.

"AVM'nin yanındaki evler hasar görmedi, camları bile sağlam. Bu, ancak füzenin uzak bir noktaya düşmesi ile olabilir. Ancak depoda bulunan batı menşeli silahların mühimmatı patladı ve yangın çıktı. Bu yangın daha sonra AVM'ye yayıldı."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak saldırıdan sonra ortaya çıkan görüntüler, Rus temsilcinin iddiaları ile örtüşmedi. Saldırıdan kurtulan sivillere göre ise Rusya bilerek AVM'yi vurdu.