Rusya'yı Putin mi 'Derin Rusya' mı yönetiyor?

Video: Rusya'yı Putin mi 'Derin Rusya' mı yönetiyor?

Gazeteci Nerdun Hacıoğlu, Rusya'nın 2015 yılından itibaren Suriye ve çevresinde etki alanını arttırdığına dikkat çekti. Hacıoğlu, Rusya karar alma mekanizmasında değişiklik olduğunu da ileri sürdü

Başta Suriye olmak üzere Orta Doğu'daki son gelişmeler CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan ve Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında masaya yatırıldı. Rusya'nın bölgedeki durumu ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, "Derin Rusya'ya" işaret etti.


İşte canlı yayındaki o değerlendirmeler:


2015 YILINDA BAĞDAT'TA KURULAN KOORDİNASYON MERKEZİ


2015 yılında Bağdat'ta Rusya, İran, Irak ve Suriye arasında bir anlaşma sağlandı. Burada bir koordinasyon merkezi kuruldu. Bu anlaşmadan sonra Rusya bölgede çok daha aktif bir rol oynamaya başladı. Tabii burada İran'ın etkisi çok önemli. Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra özellikle İdlib'de bu dört ülkenin etkisi daha da artmıştır.


PUTİN Mİ DERİN RUSYA MI YÖNETİYOR?


Putin tek başına karar veren biri değil. Özellikle dış politikayı yönetmiyor. Rusya Güvenlik Konseyi diye bir mekanizma var. Ama bence onun ötesinde derinde bir yerde yeni bir politbüro var. Sovyet geçmişini de göz önüne alarak söylüyorum; derin bir Rusya var. Karar mercii gölgede kalan bir mekanizma. Bazı elit tabakadan kişiler var. Ordudan var, istihbarattan var... Bunlar oturup ne yapacaklarını kararlaştırıyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS