Saldırgan hakim karşısında

Video: Saldırgan hakim karşısında

Cumartesi günü Norveç’in başkenti Oslo yakınlarındaki El Nur Camii’ne düzenlenen silahlı saldırının faili ilk kez hakim karşısına çıktı. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken zanlı konuşmama hakkını kullandı. 

 

 


Norveç'in başkenti Oslo’da bir camiyi kana bulamak isteyen saldırganı cami cemaatinden 65 yaşındaki Muhammed refik durdurmuştu. Olayın ardından polis tarafından tutuklanan zanlı, gözleri mor, yüzünde eziklerle hakim karşısına çıktı. 

Rahat tavırlarıyla dikkat çeken zanlının avukatı, müvekkilinin şimdilik konuşmama hakkını kullanacağını söyledi. Avukat, zanlının Yeni Zelanda’nın Chırstchurch ve Amerika’nın El Paso kentlerindeki saldırılardan esinlendiği iddialarına da yanıt vermedi. 

Zanlının hedef aldığı cami ile Mart ayında Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının hedefi olan el nur cami arasındaki isim benzerliği dikkat çekmişti. Norveç polisi de bir kişinin yaralandığı olayı terörizm şüphesiyle soruşturduklarını, zanlının ırkçı eğilimleri olduğunu açıklamıştı. 

Norveç medyasındaki haberlere göre, saldırganın adı Philip Manshaus. 21 yaşında ve saldırıdan önce sosyal medya üzerinden yeni Zelanda’daki saldırıyı gerçekleştiren teröriste atıfta bulunarak "Ben Tarant tarafından seçildim" mesajını paylaştı. 

Zanlı şimdi hem Oslo’daki el nur camiine saldırmakla hem de üvey kız kardeşini öldürmekle suçlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS