Savaş çıkarsa ABD ne yapacak?

Savaş çıkarsa ABD ne yapacak?

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsunis, olası bir Türkiye-Yunanistan savaşında Amerika Birleşik Devletleri'nin nasıl bir pozisyon alacağını söyledi. Tsunis, "ABD’nin yorulmak bilmeden barış için çalışacağını söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

Yunanistan kökenli ABD'nin Atina Büyükelçisi George Tsunis, Türkiye-Yunanistan ilişkileri hakkında konuştu. Amerikalı diplomat iki ülke arasında bir savaş çıkması durumunda, Washington'un nasıl pozisyon alacağını açıkladı.

Yunanistan'ın Ant1 televizyonuna konuşan ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsunis, “öncelikli yaklaşımımız Yunanistan ve Türkiye’nin görüşerek farklılıklarını diplomatik olarak ve uluslararası yasalara uygun biçimde çözmeye çalışmaları olacaktır. Başka bir yöntem yok. Ortada riske atılacak çok şey var. Çünkü her iki ülke de saygı duyulan müttefikler ve NATO’nun önemli üyeleri” dedi.

Tsunis, Türkiye ve Yunanistan'ın aralarındaki sorunları çözülebileceğine inandığını belirterek, "hem Yunanistan hem Türkiye barış istiyor" dedi.

ABD’li büyükelçiye yöneltilen, “Yunanistan’a yönelik bir saldırı olursa, Yunanistan yalnız başına mı hareket eder?” sorusuna ise, “Yunan ordusunun, topraklarını korumaya yetecek gücü var. Fakat ABD büyükelçisi olarak, ABD’nin de yorulmak bilmeden barış için çalışacağını söyleyebilirim” ifadesini kullandı. Tsunis, iki ülke arasındaki sorunların çözülebileceğini de dile getirdi. ABD’li diplomat, “bu konuda barış, birincil öncelik olmalı ve çözüm diplomatik olmalı” dedi.

NASAMS ve Aspide hava savunma sistemleri Ukrayna'ya ulaştı

NASAMS ve Aspide hava savunma sistemleri Ukrayna'ya ulaştı