hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Savaş suçlarına dünya seyirci

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İkinci Dünya Savaşı'nda, Bosna'da, Irak'ta, Filistin'de savaşın patlak verdiği her yerde dile getirilen ve tartışma yaratan konu savaş suçları. Peki uluslararası hukuk neleri savaş suçu sayıyor? Nerelerdeki savaş suçları tüm dünyada tartışıldı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birçok yerde savaş suçu işlendi

  Yaşanan her savaşın karanlık tarafı; savaş suçları. Silahlarlar sussa bile savaşta açılan yaraların kapanması çok uzun süre alabiliyor. Peki İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'da, sonrasında Bosna'da, Irak'ta ve Filistin'de en büyük yaraları açan savaş suçları neler? Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne göre; insan öldürmek, savaş esirlerine kötü davranmak ve öldürmek, yağma yapmak, tecavüz, çocukları öldürmek ve sağlık çalışanlarını öldürmek savaş suçu sayılıyor.

  Savaş suçları tarihte neredeyse tüm savaşlarda görülürken, İkinci Dünya Savaşı'na kadar uluslararası hukuk ya da yargılama adına herhangi bir adım atılmadı. 65 milyon insanın öldüğü savaşın ardından özellikle Nazi Almanyası'nın işlediği savaş suçları, ünlü Nürnberg mahkemelerinde ele alınmış, Nazi yöneticileri cezalandırılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halepçe'de binlerce kişi öldü

  Savaş suçları daha sonra Irak'ta, İran-Irak savaşında gündeme geldi. Saddam Hüseyin rejiminin Halepçe katliamını gerçekleştirmesi sonucu binlerce kişi yaşamını yitirdi. Katliam emrini veren Saddam Hüseyin olaydan 18 yıl sonra ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından yargılandı ve suçlu bulunarak idam edildi.

  Unutulmayan acı Srebrenitsa

  En büyük savaş suçlarından biri de Yugoslavya'nın dağılması sürecinde işlendi. Özellikle Srebrenitsa katliamında yamamı sivil binlerce boşnak öldürüldü.. Katliamın yanısıra cinsel saldırılar da Lahey'de dava konusu oldu. Savaş suçlusu olarak görülen Slobodan Milosevic dava sürecinde öldü. Bosnalı Hırvat general Slobodan Praljak da karar duruşmasında zehir içerek intihar etti. Bosna kasabı lakaplı Radovan Karacic ise 40 yıl hapis cezasına çarptılırdı.

  Hocalı katliamı: Kadın, çocuk toplam 613 kişi öldürüldü

  Yakın dönem insanlık tarihinde bir diğer kara leke de Hocalı katliamı. 26 Şubat 1992 Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı'da, Ermeni askerler 106'sı kadın, 63'ü çocuk tam 613 Azerbaycan vatandaşını katletti.

  Savaş suçlarının en son örnekleri ise Filistin'de yaşandı. İsrail güvenlik güçlerinin sivillere yönelik saldırıları, uluslararası anlaşmalarla korunan sağlık görevlilerinin ölümleri İsrail'in işlediği savaş suçları.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow