hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sen nehri balinasından kötü haber

  Manş Denizi’ndeki bir balina, nasıl olduğu henüz bilinmeyen bir şekilde Fransa’nın Sen Nehri’ne girdi. Ekipler 2 Ağustos’tan bu yana nehirde yönünü bulmaya çalışan balinaya ulaştı ancak, balinanın hayatta kalıp kalmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurtarıldı açıklamasıyla herkesi sevindiren beyaz balinadan kötü haber geldi. 2 Ağustos’ta sen nehrine hapsolan beyaz balinanın yaşama ihtimali giderek azalıyor.

  Fransız kurtarma ekipleri, 4 günün sonunda beyaz balinaya ulaştı.
  Ancak günlerdir beslenemeyen balina yorgun düştü. Tuzsuz suda kaldığı için vücudunda benekler çıktı.

  Kurtarmada görev alanlar, balinanın yaşayacağına dair umudun azaldığını söyledi. Balinanın ona verilen donmuş ringa ve alabalıklarını yemeyi reddettiği açıklandı. Balinaya vitamin enjekte edildi. Bu sayede beyaz balinanın manş denizine ulaşılabileceği düşünülüyor. Sea Shepherd isimli deniz yaşamı koruma örgütüyse, önümüzdeki 48 saatin kritik olduğu kanısında. Eğer hayvan hareket ettirilmezse, nehirdeki koşullar yaşamasına elverişli değil.

  Bir diğer endişeyse balinanın kendi kendine denize dönemeyeceği. Yetkililer, bir gemiyle balinayı çekmeye düşünse de, bu yöntemin tehlikeli olduğu aşikar. Balinanın denizden nasıl bu kadar uzaklaştığıysa belirsizliğini koruyor.

  Beluga balinası olarak da adlandırılan beyaz balinalar, sonbaharda buzların oluşması nedeniyle sıcak bölgelere gidiyor bu kadar güneye inmeleriyse çok nadir bir durum.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow