hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Şifa Hastanesi komuta merkezi" iddiası! Norveçli doktor: “Burası karargah olsaydı çalışmazdım”

  KAYNAKMutlu Doğan Akbaş/ Cnnturk.com Muhabiri

  Gazze'de bulunan Şifa Hastanesi'nde çalışan Norveçli doktor, İsrail yönetiminin "Hamas burayı karargah olarak kullanıyor" iddiasını yalanladı. 16 yıldır şifa hastanesinde böyle bir durumla karşılaşmadığını kaydetti. Netanyahu yönetimine "kanıt gösterin" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Başbakan Netanyahu, Şifa Hastanesi'nin Filistin direnişi için kullanıldığına dair kanıtları masaya koymanız gerekiyor. Bu iddiaları biz 2009'dan beri duyuyoruz. 2009 ve 2014'te şifa hastanesini boşaltmakla iki kez daha tehdit edildik çünkü hastane İsrail tarafından bir komuta merkezi olduğu gerekçesiyle bombalanacaktı.” Gazze Şeridi'nde bulunan Şifa Hastanesi'nin 16 yıllık doktoru Norveçli Mads Gilbert, İsrail yönetimine böyle tepki gösterdi.

  Şifa Hastanesi komuta merkezi iddiası Norveçli doktor: “Burası karargah olsaydı çalışmazdım”

  Norveçli doktor, Democracy Now'a konuştu. Gilbert, İsrail'in hastanelerin altında "Hamas tünelleri" olduğuna dair iddiasını hatırlattı. Gilbert, Netanyahu yönetiminin iddiasına bir kanıt istediklerini söyledi. "16 yıllık çalışma hayatımda böyle bir durum söz konusu olmadı" dedi. “Şu anda ben 16 yıldır Şifa Hastanesi için çalışıyorum. 16 yıldır ve hep zorlu dönemlerde. Fotoğraf çektim, video çektim. Hastanede uyudum, bombardıman altında kaldım, sığındım hiçbir zaman kontrol edilmedim, hiç kimse kontrol edilmedi. Film ve materyallerim kontrol edilmedi. Eğer burası bir karargahsa ona göre sivillerin önceliklerini alarak askeri bir operasyon düzenlersiniz. Ama öyle değil, öyle olsaydı burada çalışmazdım. Çünkü Cenevre Sözleşmesi’ne bağlıyım.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow