Silahlı katliama ihmal mi yol açtı?

Silahlı katliama ihmal mi yol açtı?

ABD’yi sarsan Teksas'taki okul katliamında polis memurlarının saldırgana ilk anda müdahale etmediği, daha sonra ise katliamın yaşandığı sınıfa 45 dakika kadar girmediği öne sürüldü. Ebeveynlerin dışarıda polis ile gerginlik yaşadığı görüntüler ortaya çıktı. Polis teşkilatı ise ihmal iddialarını yalanladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teksas'taki silahlı katliam günü çekilen görüntüler, ABD’de "polis ihmali" tartışmasına yol açtı. Çaresizlik içinde dışarıda bekleyen ve polise isyan eden ebeveynler, polisi ihmalkarlıkla suçladı.

Görüntünün saat kaçta çekildiği ve bu süreçte müdahale olup olmadığı bilinmiyor. Ancak olay yerine ilk varan ebeveynler, polis memurlarının direkt içeri girmek yerine yaklaşık 45 dakika beklediğini iddia etti. Polis teşkilatı ise müdahalenin gerektiği şekilde yapıldığını savundu.

Katliam sırasında okulda olan bir öğrenci, korku dolu anları “’Saklanın’ dedi. Işıkları kapatıp sınıfın arkasına geçtik. Önümüze bir masa koyduk ve saklandık. Tatbikat yaptığımız için korunabildik. Daha önce kaç defa böyle bir tatbikat yaptın? Anaokulunda başladık.” sözleriyle CNN International'a anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

19'u çocuk 21 kişiyi katleden 18 yaşındaki Salvador Ramos'un annesi basına konuştu. “Tek dileğim, ölen masum çocukların beni affetmesi. Ailelerine ne diyeceksiniz? Çok özür dilerim oğlum. Bunu yapmasının sebepleri var biliyorum.” sözleriyle ölen çocuklardan gözyaşları içinde af diledi.

Öldürülen öğretmenlerden birinin eşi 48 yaşındaki Joe Garcia, eşinin ölümünden günler sonra dayanamayarak kalp krizi geçirdi. Garcia son olarak eşinin mezarına çiçek koyarken görüntülenmişti.