hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sırplar Kosova'da belediyeyi bastı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kosova'da Arnavut belediye başkanlarının göreve geldiği kuzey ilçelerde gerilim sürüyor. Bölgede çoğunlukta olan Sırplar, belediye binalarını bastı. Güvenlik güçleri ve Sırpların arasındaki tansiyonu düşürmek için NATO'nun Kosova Barış Gücü devreye girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosova'da yerel seçimleri boykot eden Sırp azınlık, Arnavut belediye başkanlarının bulunduğu belediye binalarına girmeye çalıştı. Kosova güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelen Sırplar, katılımın yüzde 4'ün altında olduğu seçimle başa gelen Arnavut belediye başkanlarının görevi bırakmasını talep etti. Ülkenin kuzeyindeki ilçelerde tansiyonun yükselmesiyle NATO'nun Kosova Barış Gücü devreye girdi. NATO askerleri, Kosova polisi ve Sırp sivillerin arasına girerek tansiyonun yükselmesini engelledi.

  Sırplar Kosovada belediyeyi bastı

  Priştine, ABD ve Avrupa Birliği'nin çağrılarına karşın bölgeye Arnavut belediye başkanlarını atama kararı aldı. Kararın ardından Sırpların çoğunlukta olduğu 4 ilçede sokaklar karıştı. Güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti. Sırbistan ise buna karşılık ordusunu teyakkuza geçirdi, Sırp azınlığa saldırı olması durumunda müdahale edileceği mesajını verdi.

  Yerel basın, Avrupa Birliği'nden diplomatlar ve Arnavut belediye başkanlarının krizi çözmek için Priştine'de bir araya geleceğini yazdı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow