Sırplar Kosova'da belediyeyi bastı

Sırplar Kosova'da belediyeyi bastı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Kosova'da Arnavut belediye başkanlarının göreve geldiği kuzey ilçelerde gerilim sürüyor. Bölgede çoğunlukta olan Sırplar, belediye binalarını bastı. Güvenlik güçleri ve Sırpların arasındaki tansiyonu düşürmek için NATO'nun Kosova Barış Gücü devreye girdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kosova'da yerel seçimleri boykot eden Sırp azınlık, Arnavut belediye başkanlarının bulunduğu belediye binalarına girmeye çalıştı. Kosova güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelen Sırplar, katılımın yüzde 4'ün altında olduğu seçimle başa gelen Arnavut belediye başkanlarının görevi bırakmasını talep etti. Ülkenin kuzeyindeki ilçelerde tansiyonun yükselmesiyle NATO'nun Kosova Barış Gücü devreye girdi. NATO askerleri, Kosova polisi ve Sırp sivillerin arasına girerek tansiyonun yükselmesini engelledi.

Sırplar Kosovada belediyeyi bastı

Priştine, ABD ve Avrupa Birliği'nin çağrılarına karşın bölgeye Arnavut belediye başkanlarını atama kararı aldı. Kararın ardından Sırpların çoğunlukta olduğu 4 ilçede sokaklar karıştı. Güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti. Sırbistan ise buna karşılık ordusunu teyakkuza geçirdi, Sırp azınlığa saldırı olması durumunda müdahale edileceği mesajını verdi.

Yerel basın, Avrupa Birliği'nden diplomatlar ve Arnavut belediye başkanlarının krizi çözmek için Priştine'de bir araya geleceğini yazdı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber