Son dakika: ABD ile vize krizinde sürpriz adım

Son dakika: ABD ile vize krizinde sürpriz adım

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizinde önemli bir adım atıldığını duyurdu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden de vize krizinde yumuşamayla ilgili yazılı açıklama geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reuters, ABD Elçilikleri'nin sınırlı bir şekilde hizmeye başladığını açıkladı.ABD'li yetkiliere dayandırılan haberde, 'ABD, vize taleplerinde sınırlı hizmete başladı.' denildi. Daha önce iki ülke arasında krizin yumuşaması için adımlar atılmış, ABD heyeti Türkiye'ye gelmişti. 

ABD'li yetkililer, ilk etapta randevu sayısı kısıtlı olmak üzere vize hizmetlerinin yeniden başladığını bildirdi. 

İki ülke arasında ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un gözaltına alınmasının ardından vize krizi patlak vermişti. Öncelikle ABD, Türkiye ile vize işlemlerinin durdurulduğunu açıklamış, daha sonra Türkiye'den misilleme yanıtı gelmişti. 

Gelişmelerin ardından ABD'li yetkilierden oluşan bir heyet Türkiye'ye gelmişti. Karşılıklı görüşmelerin ardından 'yumuşama' sinyalleri verilmiş ve sorunun kısa süre içerisinde çözüme kavuşacağının altı çizilmişti. 

Bugün ise 'yumuşama sinyalleri' netice verdi ve ABD Temsilcilikleri'nin vize almak isteyenler için sınırlı hizmete başladığı açıklandı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden yazılı açıklama geldi

ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Ön güvenceler temelinde Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız” ifadelerine yer verildi.

Amerikan Büyükelçiliğinin USEmbassyTurkey isimli Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca, Türk hükümetinden yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir. Bu ön güvenceler temelinde Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız.

Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir. Aynı zamanda olağanüstü hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhatapları ile görüşmeyi sürdürecektir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber