Son dakika... Ermenistan'da darbe girişimi: Perde arkasında neler oluyor?

Video: Son dakika... Ermenistan'da darbe girişimi: Perde arkasında neler oluyor?

Ermenistan'daki son dakika gelişmesi tüm dünyada flaş haber olarak duyuruldu. Ermenistan ordusu, Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını talep istedi. Bu açıklama sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan bir darbe girişimi yaşandığını söyleyerek taraftarlarını sokağa çağırdı. Peki Ermenistan'da neler oluyor?

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısı sorası devam eden 44 günlük savaş Ermenistan'ın yenilgiye uğramasıyla son buldu. Rusya öncülüğünde imzalanan barış anlaşması sonrası Ermenistan ordusu Rusya'dan aldıkları İskender füzelerinin işe yaramadığna yönelik eleşttirilerde bulundu.

FİTİLİ ERMENİSTAN ORDUSUNUN İSKENDER FÜZELERİ AÇIKLAMASI ATEŞLEDİ

Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu bu gelişmelerle ilgili CNN TÜRK canlı yayınında şunları söyledi:

Rus İskender füzelerinin işe yaramadığını söyledi. Ancak yüzde 10'unun infilak ettiğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından Ermenistan Genelkurmay Başkanı görevden alındı.

GÖZLER PUTİN'DE

Bu noktadan sonra Rusya'nın bir hamle yapması lazım. Putin 44 günlük Karabağ savaşını sonlandırmak için Paşinyan ile imza attı. Bu anlaşmanın garantörü hala Paşinyan. Rusya'nın karar aşamasında olması gerekiyor esasında.

Putin olaya devletçi bir yaklaşımla yaklaşıyor. Putin Paşinyan'ı sevmek ve ya nefret etmek üzerine bir ilişki değil.


Son dakika! Ermenistan'da darbe girişimi!

ERMENİSTAN ORDUSUNDAKİ İKİLİ YAPI

Gazeteci Sevil Nuriyeva ise CNN TÜRK canlı yayınında, Ermenistan ordusu içerisinde farklı görüşte yapıların olduğuna işaret ederek, "Biraz daha erken bekleniyordu. Bütün analizlerde ordu içerisindeki katmanlara baktığımız da Rusya ekseninin ağır bastığı görülüyordu Rusya destekli siyasetim göreve gelmesi isteniyordu. Paşinyan Batı'dan da aldığı destekle direniyordu. Ermenistan ordusu içindeki ikiliği de göz önünde bulundurmak lazım. Ordu içerisinde ağırlıklı gücün Rusya olduğunu da ifade etmek lazım. " diye konuştu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS