Son dakika: G20 Zirvesi sona erdi! İşte çıkan kararlar... | Video

Video: Son dakika: G20 Zirvesi sona erdi! İşte çıkan kararlar... | Video

Suudi Arabistan'daki G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonucunda koronavirüs nedeniyle ekonomilerinde sorun yaşayan 46 ülkenin borçlarının 6 ay ertelenmesine karar verildi. Ayrıca risk altındaki ülkelerin borç yükünü hafifletmek için 14 milyar dolar tahsis edildi. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, G20 zirvesi 16'ncı dönem başkanlığını İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ye devretti.

RİSK ALTINDAKİ ÜLKELERE DESTEK KARARI ÇIKTI

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini buluşturan G20 Zirvesi sona erdi. İki gün süren zirve sonunda, salgında zor günler geçiren ülkelere destek kararı çıktı.

AŞININ TÜM ÜLKELERE ULAŞMASI İÇİN ÇABA HARCANACAK

Zirve bu yıl koronavirüs nedeniyle sanal ortamda yapıldı. İki gün süren zirvede ülke liderleri telekonferans yöntemiyle sunumlarını yaptı. Sonuç bildirisine de koronavirüs damgasını vurdu. Liderler, virüse karşı geliştirilen aşıların uygun fiyatlarla tüm ülkelere ulaşması için hiçbir çabadan kaçınmayacaklarını bildirdi.

46 ÜLKENİN 5.7 MİLYAR DOLARLIK BORCU ERTELENİYOR

Salgından etkilenen az gelişmiş ülkelere de destek kararı çıktı. Bu ülkelerin kredi borçları 2021 Haziran ayına kadar uzatıldı. Başvuran 46 ülkenin 5,7 milyar dolarlık borç yapılandırma talebi alındı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE 300 MİLYAR DOLAR FON

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, salgında en yüksek risk grubunda bulunan ülkelerin borç yükünü hafifletmek amacı ile 14 milyar dolar destek sağlandığını açıkladı. Ayrıca kalkınma bankaları, IMF ve Dünya Bankası aracılığıyla gelişmekte olan ülkelere 300 milyar dolar büyüklüğünde fon sağlandığını ifade etti.

GELECEK YIL G20 İTALYA'DA YAPILACAK

Zirvenin kapanışında Suudi Arabistan kralı Selman Bin Abdulaziz, G20 zirvesi 16'ncı dönem başkanlığını İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ye devretti. Conte, 2021'deki G20 zirvesinde de önceliğin sağlık olacağını vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS