Son Dakika Haberi! Financial Times yazdı: Fransa'nın Libya planı çöktü | Video

Video: Son Dakika Haberi! Financial Times yazdı: Fransa'nın Libya planı çöktü | Video

Rusya Hafter'e destek için Suriye'den savaşçı sevk etmeye devam ediyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Rusya aralarında eski DEAŞ mensuplarının da bulunduğu 300 militanı para karşılığında Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in saflarına gönderdi. İngiliz Financial Times gazetesi de Fransa'nın Libya politikasının iflas ettiğini yazdı.

AA: SURİYE'DEN 300 SAVAŞÇI LİBYA'YA GÖNDERİLDİ

Libya'da Rusya ve diğer müttefiklerin Halife Hafter güçlerine desteği sürüyor. Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Rusya, Suriye'nin doğusunda Beşar Esad rejimi kontrolündeki bölgelerden aralarında eski DEAŞ mensuplarının da bulunduğu 300 savaşçıyı para karşılığında Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in saflarına gönderdi.

AA: PARALI ASKERLERE AYLIK 1000-1500 DOLAR VERİLİYOR

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rusya, Irak sınırındaki Deyrizor ilinde rejime bağlı Şebbiha milisleri ile İran destekli yabancı gruplardan çoğu Suriyeli militanı aylık 1000-1500'er dolar karşılığında Libya'ya yolladı. Bu militanlar arasında İran ve Afgan kökenliler de bulunuyor.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter saflarında, Rus paralı askerler, Sudan'dan getirilen Cancavid milisleri ve Çadlı silahlı isyancılar gibi çok sayıda yabancı savaşçı bulunuyor.

"FRANSA'NIN LİBYA PLANI ÇÖKTÜ"

İngiliz Financial Times gazetesi de Fransa'nın Libya politikası üzerine yayınladığı yazıda, Paris'in Libya politikasının çöktüğü yorumunda bulundu. Yazıda, Fransa'nın Libya'da Hafter'i destekleyen tek Avrupa ülkesi olduğu ve bu nedenle de izole olduğuna vurgu yapıldı. Yazıda görüşlerine yer verilen bir batılı diplomat da Hafter'in Fransa'ya kazanç olmaktan çok yük olduğunu belirtiyor.

Ortadoğu uzmanı Dorothée Schmid de "Fransa'nın Hafter'e verdiği desteğe rağmen işlerin yanlış gitmesi Paris'i paniğe sevketti" yorumunda bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS