Son Dakika Haberi! Şili'de sokaklar karıştı | Video

Video: Son Dakika Haberi! Şili'de sokaklar karıştı | Video

Şili'de geçen yıl başlayan ve 5 ay süren hükümet karşıtı gösterilerin yıl dönümünde protestocular yeniden sokaklara çıktı. Başkent Santiago'da barışçıl olarak başlayan eylemlerde tansiyon yükseldi. Göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.

Polisle çatıştılar, kiliseyi ateşe verdiler. Şili’de hükümet karşıtı gösterilerin yıldönümünde sokaklar bir kez daha karıştı.

Başkent Santiago’da eylemcilerin toplanma yeri İtalya Meydanı’ydı. Koronavirüs salgınına rağmen binlerce kişi sosyal mesafeye aldırış etmeksizin sokaktaydı. Gösteriler barışçıl başlasa da sakinlik kısa sürdü. İlerleyişe izin vermeyen güvenlik güçleri ile protestocular arasında tansiyon yükseldi. Eylemciler ellerine geçirdiği her şeyi polise fırlattı. Şili polisi ise kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.

Bir grup gösterici, Santiago’da bulunan Carabineros Kilisesi'ni önce yağmaladı, ardından ise ateşe verdi. Şili polisi kilisenin küle döndüğü o anları paylaştı. Olaya ilişkin 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Göstericiler bir yandan hükümet karşıtı sloganlar attı, diğer yandan ise halka 25 Ekim’de Pinochet döneminden kalma anayasanın değiştirilmesi için yapılacak referanduma katılma çağrısı yaptı.

1 yıl sonra tansiyonun yeniden yükseldiği Şili’de esnaf, koronavirüs krizinden de dertli.

Güney Amerika ülkesi Şili’de gösteriler, başkent Santiago’da günde 3 milyondan fazla kişinin kullandığı metro ücretlerine 6 Ekim 2019’da yapılan zam kararı ile başlamış ve 18 Ekim 2019’da şiddetlenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS