Son dakika: Hindistan TikTok'u yasakladı | Video

Video: Son dakika: Hindistan TikTok'u yasakladı | Video

Hindistan, Çinle bağlantılı 59 mobil uygulamaya yasak getirdi. Aralarında dünyaca ünlü TikTok uygulaması da var. Yasağın gerekçesi ise ulusal güvenlik.

Hindistan'da, ülkenin egemenliği, bütünlüğü, savunması, güvenliği ve kamu düzenine karşı zararlı faaliyetlerde bulunduğu nedeniyle Çin menşeli 59 mobil uygulama yasaklandı.

Açıklama Hindistan İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'ndan yapıldı. Yasaklı uygulamalar arasında dünyaca popüler TikTok, We Chat ve Clean-Master da sayıldı. Uygulamaların kullanıcıların bilgilerine erişiminin bulunduğu ve Hindistan halkının kişisel bilgilerini başka ülkelerin ve kişilerin kullanımına sunabileceği belirtildi.

Çinli teknoloji şirketleri son günlerde kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ihlal etmekle suçlanıyor. ABD'de "Kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ihlal ederek bunları el altından Çin'e sattığı" iddiasıyla sosyal paylaşım sitesi TikTok'a dava açılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ise Çin bağlantılı şirketlerin komünist partisinin çıkarlarına hizmet ettiğini iddia etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS