Son dakika... Irkçı saldırıya öfke Avrupa'ya yayıldı

Video: Son dakika... Irkçı saldırıya öfke Avrupa'ya yayıldı

George Floyd'un ırkçı saldırıyla öldürülmesi sadece Amerika'da değil, Avrupa'da da protesto ediliyor. İngiltere, Yunanistan, İsveç, Finlandiya, Hollanda ırkçılık karşıtı gösterilere sahne oldu. Göstericiler zaman zaman polisle çatıştı.

Irkçı saldırıya öfke, Amerika sınırlarını aştı. Avrupa'daki gösterilere binlerce kişi katıldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Hayd Park'ta toplanan göstericiler, ellerindeki ırkçı karşıtı dövizlerle parlamentoya yürüdü. Tansiyonun zaman zaman yükseldiği eylemde polis zor anlar yaşadı. Yunanistan'ın başkenti Atina'da ise polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Sintagma Meydanı'nda toplanan 3 bin kişi, Amerika'nın Atina Büyükelçiliği'ne kadar yürüdü. Polis atılan molotof kokteyli ve taşlara, gaz ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

İsveç'in başkenti Stokholm'de toplanan göstericiler ise yüz üstü yere yatıp, "Nefes alamıyoruz" ve "Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz" sloganları attı. Gösteriler bir alışveriş merkezi içinde de devam edince polisin yaptığı müdahale tepkilere yol açtı.

Hollanda'daki gösterilerin adresi, Roterdam'daki Erasmus Köprüsü'ydü. Irkçılık karşıtı sloganlar atan binlerce kişi sosyal mesafe kurallarına uymayınca, Belediye Başkanı Ahmet Abutalip gösteriyi erken bitirmek zorunda kaldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS