Son dakika: Macron-Merkel'den Türkiye düellosu | Video

Video: Son dakika: Macron-Merkel'den Türkiye düellosu | Video

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Almanya Başbakanı Merkel, Doğu Akdeniz konusunda uzlaşamadı. Macron'un resmi yazlığındaki görüşmede Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye karşı takındığı sert tutumu dolaylı yoldan eleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Almanya Başbakanı Angela Merkel'i yazlık sarayında ağırladığı görüşmede birçok konu ele alındı. İki liderin tek uzlaşamadığı konu Doğu Akdeniz'di. Macron, "Model olarak yaklaşımlarımız her zaman aynı değildi" derken, Merkel ise "Doğu Akdeniz'de AB'nin üye ülkelerinin egemenlik haklarına saldırı kabul edilemez. Ama biz bu sorunun tartışma ve müzakere ile çözülebileceğine inanıyoruz. Tansiyonu artırarak değil" diye konuştu.

Alman medyasından Macron'a, "Fransız medyası 'Almanya jeopolitikada sessiz kaldı' diyor. Fransa Doğu Akdeniz'e savaş gemisi gönderdi. Merkel'in Doğu Akdeniz'de daha hızlı, askeri alanda daha radikal olmasını istiyor musunuz?" sorusu geldi. Macron bu soruya, "Siz de bizden birkaç kilometre uzaktasınız aynı denize. Mare Nostrum. Akdeniz. Her ikimizin farklı tarih ve metotları var. Birbiriyle tamamlayıcı olmalı. Ama ortak hedefimiz sonuç almak. Aradığımız sonuçlar ne? Tansiyonu düşürmek, egemenlik haklarımıza saygı ve Doğu Akdeniz için Türkiye'nin de
içinde olduğu tüm bölge ülkeleri ile pozitif bir ajanda" yanıtını verdi.

Merkel'in bu sözler üzerine, "Farklı yöntemler olası. Bölgeye gemi gönderebiliriz. Bizim isteğimiz Türkiye ile Yunanistan arasında diyalogu yeniden sağlamak. Hep birlikte bir çözüm bulmak istiyoruz. Bunun için hangi yöntemin daha doğru olduğunu söylemek çok zor" dedi.

İki liderin Türkiye üzerindeki görüş ayrılığı Fransız bir gazetecinin, "Fransa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve politikalarına karşı giderek daha da sert bir tutum izliyor. Bu aranızda bir sorun mu?" sorusuna verdikleri yanıtta daha da su yüzüne çıktı.

Macron, "Bir bölgesel gücün sınırları aşması karşısında, diplomasinin yanında, askeri güç kırmızı çizgisi olmadan söz konusu değil. Ama askeri güç de diplomatik yol olmadan yıkıcı etki yapıyor. Çünkü tansiyonu yükseltiyor. İkisini birden elde tutmak gerekiyor. Bizim yaptığımız da budur. Birbirini tamamlayıcı stratejiler bunlar" ifadelerini kullandı. 

Macron'un sözlerine Merkel, "Macron ile doğamız ve karakterimiz farklı. Yaratan bizi farklı yaratmış. Olaylara verdiğimiz tepkiler de bu farklı karakterler nedeniyle farklı. Ama aynı hedefleri izliyoruz" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS