Son dakika! Mali'de askeri darbe girişimi! Büyükelçi Onart son durumu anlattı | Video

Video: Son dakika! Mali'de askeri darbe girişimi! Büyükelçi Onart son durumu anlattı | Video

Orta Batı Afrika'da bulunan Mali'de dün başlayan askeri hareketlilik sürüyor. Darbe girişimi sonrası pek çok bakan gözaltına alındı. Ardından Mali Cumhurbaşkanı istifa ettiğini duyurdu. Mali'deki son durumu Mali Büyükelçisi Murat Onart CNN TÜRK canlı yayınında anlattı. İşte Mali'deki son durum...

İşte CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver'in konuğu olan Mali Büyükelçisi Murat Onart'ın aktardığı detaylar...

Mali'deki durum dün çok karışıktı. Öncelikle sabah Kati'deki garnizonda silah sesleri gelmeye başladı. Ardından anlaşılan öğleye doğru Milli Savunma Bakanlığı'ndan giden görevliler oradaki üst düzey subayları tutukladılar. Öğleden sonra geç saatlerde de Cumhurbaşkanı ve Başbakanı kendi evlerinde tutukladılar. Sonrasında saatlerce süren bir bekleme oldu. bu sabah da Cumhurbaşkanı istifasını devlet radyo ve televizyonunda yayınlandı. Cumhurbaşkanı aynı zamanda meclis ve parlamentoyu feshetti. Darbenin düşük düzeyli subaylar tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Tam kimin önder olduğu nasıl bir yol izleneceği belli değil. Bu sabah bir kaç saat önce bir komite kuruldu ve onlar bir açıklama yaptılar.

MALİ'DE NEDEN DARBE OLDU?

Mali'deki sıkıntılı durumun nedeni daha önceki başka bir darbeye dayanıyor. 2012'de yine düşük subaylı bir askerin gerçekleştirdiği darbe vardı. Kuzey'de farklı etnik kimliğe ait gruplar ayaklanıyor. Ardından terörizm başlıyor. Dış askeri müdahale sonrası Mali büyük bir sıkıntı içinde. Tüm topraklarını kontrol edemiyor. Son yıllarda ayrıca topluluklar arası çatışmalar başladı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar arasında çatışma başladı. Grevler var.

Mart ve Nisa aylarında Meclis seçimleri yapıldı. İnsanlar bir değişim umudundaydı. Seçim sonrası Anayasa Mahkemesi 30 kişinin milletvekilliğini iptal etti sonra yeni 30 isim belirledi. Bu da krizi daha da derinleştirdi.

Mali, dünyadaki en fakir 5 ülke arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS