Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Türkiye, İtalya'da düzenlenen Libya Konferansı'ndan çekildi. Oktay "Türkiye derin hayal kırıklığı ile toplantıyı terk ediyor" açıklamasında bulundu. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise Türkiye'nin çekilme kararıyla ilgili olarak üzgün olduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalya'nın Palermo kentinde düzenlenen Libya Konferansı'na Türkiye'yi temsil etmek üzere giden Oktay, gazetecilere bir açıklama yaparak Türkiye'nin konferanstan çekildiğini duyurdu. Oktay "Türkiye derin hayal kırıklığı ile toplantıyı terk ediyor" dedi.

Oktay açıklamasında; "Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları doğrultusunda sakatlama çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya'da istikrar sağlanamaz. Libya'nın daha fazla değil daha az dış müdahaleye ihtiyacı vardır. Diğerlerinin aksine biz, Libyalı ve bölgesel tüm aktörlerle geniş diyaloğa açığız. Libya'daki mevcut durumda sorumluluğu bulunanların,  ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün değildir. Türkiye'nin yer almadığı toplantıların bu sürece katkı sağlaması mümkün değildir. Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayriresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye bu toplantıyı büyük hayal kırıklığıyla terk etmektedir" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalya Başbakanı: Üzgünüm

Bu arada İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı "üzgün olduğunu" söyledi.

Conte, konferansın ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin konferanstan çekilmesine ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı konferansı terk ettiği için üzgünüm. Kendisinin (Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay) basın açıklamasını okuduğumda İtalya aleyhinde bir söylem görmedim." ifadelerini kullandı.

Giuseppe Conte, "Kabul etmeliyiz ki bu tarz kararlarla sonuçlanan özel hassasiyetler olabilir." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konferansa Türkiye'yi temsilen katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye'nin "derin hayal kırıklığıyla" Libya Konferansı'ndan çekildiğini kaydetmiş, "Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayri resmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması, bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır." demişti.