Son dakika: "Türkiye'yi suçlamaları komik" | Video

Video: Son dakika: "Türkiye'yi suçlamaları komik" | Video

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’daki gelişmeler üzerinden Türkiye'yi hedef alan açıklamalar yapmıştı. Dünya basınından bir kez daha o sözlere eleştiri yağdı.

"Libya politikalarını savunmak için Türkiye'yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar." İngiliz The Independent gazetesindeki bir analizde, Fransız yetkililer hakkında işte bu ifade yer aldı.

Yazıda, Fransa'nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı Hafter'in Libya'nın batısındaki kayıplarına dikkat çekildi. Büyük yenilgi sonrası rüzgar tersine döndü denildi.

Fransa'nın terörle mücadele görüntüsü altında, Hafter gibi bir zorbayı desteklemenin doğru yol olduğunu düşündüğü yorumu yer aldı.

Paris'in bu taktiksel seçeneği bir strateji haline getirdiği söylendi. Fransız Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri içinde mevcut politikaya dair eleştirel sesler çıkmaya başladığı belirtildi.

Yazıda ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nin üstü kapalı etkisine de atıf yapıldı. BAE'ye güvenerek Hafter'e yatırım yapan Fransa, "Hafter'in yenilgisinin ardından tek başına kaldı" yorumu yapıldı. Macron'un Libya'daki siyasi ve diplomatik yatırımların faydasını da görmediği vurgulandı.

Yazıda, Libya konusunda uzman bir danışmanın "Fransa, Hafter'i o kadar uzun bir zamandır destekliyor ki şimdi nasıl geri adım atacağını bilmiyor. Hatalarını görmek yerine tüm sorunlardan dolayı Türkiye'yi suçlamak daha kolay geliyor" şeklindeki değerlendirmesi de aktarıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS