Son dakika: Yunan basınından doğalgaz tepkisi | Video

Video: Son dakika: Yunan basınından doğalgaz tepkisi | Video

Cuhmurbaşkanı Erdoğan, günlerdir merakla beklenen "müjdeyi" açıkladı. Erdoğan'ın açıklaması ve Karadeniz'de bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi dünya basınında yoğun ilgi gördü.

"KARADENİZ'DE BAYRAM ETTİ, AKDENİZ İÇİN TEHDİT ETTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karadeniz'de doğalgaz bulunması müjdesi, son günlerde "Acaba Akdeniz'de mi doğalgaz buldu?" endişesinin yaşandığı Atina'ya rahat bir nefes aldırdı. Buna karşın Erdoğan'ın hem Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki arama faaliyetlerini yoğunlaştırarak sürdüreceğini söylemesi hem de Tunanistan ile ilgili sözleri tepki yarattı. Yunan haber sitesi Proto Thema, "Karadeniz için bayram eden Erdoğan, Akdeniz için tahrik etti", Kathimerini ise "Erdoğan Akdeniz'de araştırmaları hızlandırmakla tehdit ediyor" başlıklarını kullandı.

TATAR: BENZER HABERİ AKDENİZ'DE DE BEKLİYORUZ

Haber, KKTC'de sevinçle karşılandı. Başbakan Ersin Tatar, "Anavatanımızın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi bir müjdeli haberi de Akdeniz'de bekliyoruz. Yolun açık olsun Türkiyemiz" dedi.

DÜNYA MEDYASI MANŞETTEN VERDİ

Türkiye'nin Karadenizde doğalgaz bulması dünya basınında da geniş yer buldu. Bloomberg, Cumhurbaşkanı'nın açıklamasını "Erdoğan en büyük doğalgaz keşfini ilan etti" başlığıyla verdi. Haberde Türk lirasının dolar karşısında değer kazandığına dikkat çekti. Borsa İstanbul endeksinde yaklaşık yüzde 1.8 oranında bir değişiklik olduğunu belirtti.

Euronews haber sitesi keşif haberini, "Erdoğan, Karadeniz açıklarında büyük bir doğalgaz rezervi bulunduğunu açıkladı" başlığıyla verdi. Erdoğan'ın "Türkiye için yeni bir çağın başlangıcı olacak" ifadelerini vurguladı.

Deutsche Welle (DW) haber sitesi de cumhurbaşkanının açıklamasını son dakika haberi yaptı. Haberi "Türkiye Karadeniz açıklarında doğalgaz rezervi keşfetti" başlığıyla verdi. DW haberinde son dönemde Türkiye'nin Yunanistan'la Doğu Akdeniz'de yaşadığı gerginliklere de vurgu yapıldı.

New York Times gazetesi de Cumhurbaşkanı'nın açıklamasını son dakika haberi olarak geçti. Erdoğan'ın verdiği haberden sonra beklentinin arttığını vurgulayan gazete, "Türkiye Karadeniz açıklarında büyük bir doğalgaz rezervi buldu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS