hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Soykırım davasında İsrail'e tedbir kararı çıkacak mı? Adalet Divanı kararını yarın açıklayacak

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail aleyhinde açtığı "soykırım" davasında Uluslararası Adalet Divanı ihtiyati tedbir talebine ilişkin kararını yarın açıklayacak. Mahkemenin İsrail’in operasyonlarında uluslararası hukuku gözetmesi için gerekeni yapmasına ilişkin bir karar alması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail aleyhine açılan soykırım davasında "ihtiyati tedbir kararı" açıklanıyor.

  Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail'in, Gazze saldırılarında Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı.

  Güney Afrika’nın talep ettiği ihtiyati tedbirlerin kabul edilmesi durumunda, bu karar İsrail için bağlayıcı olurken davanın esasına ilişkin sürecin uzun yıllar alması bekleniyor.

  Divan’ın vereceği karar, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi'ne aykırı hareket edip etmediğine ilişkin olmayacak. Sadece muhtemel soykırım tehlikesine karşısında oluşacak. Zararların önüne geçmek için davada nihai karar verilinceye kadar tarafların uyması gereken geçici önlemler anlamına geliyor.

  Soykırım davasında İsraile tedbir kararı çıkacak mı Adalet Divanı kararını yarın açıklayacak

  Divan, tedbir taleplerine ilişkin yaptığı incelemede Güney Afrika’nın “makul” gerekçeler sunmasını yeterli bulurken, Gazze’de soykırımın gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin incelemesini davanın esasına ilişkin safhada gerçekleştirecek.

  Divan’ın “makul” gerekçeleri yeterli bulması sebebiyle Güney Afrika’nın talepleri doğrultusunda karar vermesi daha muhtemel.

  Divan, hükmettiği kararları BM’nin ilgili kurumlarına da tebliğ ediyor ve İsrail, Divan'ın muhtemel tedbir kararına uymazsa bu durumda Güney Afrika konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyarak Divan kararının uygulanması için harekete geçilmesini talep edebiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow