Suriye hapishanelerinde insan hakkı ihlalleri

Video: Suriye hapishanelerinde insan hakkı ihlalleri
New York Times gazetesinden, Suriye rejiminin hapishanelerde yaptığı işkencelere dair bir haber yayınladı. Belgelere dayandırılan haberde işkence çeşitleri anlatılıyor.

New York Times gazetesinden, Suriye rejiminin hapishanelerde yaptığı işkencelere dair bir haber yayınladı. Belgelere dayandırılan haberde işkence çeşitleri anlatılıyor.

New York Times gazetesi, iç savaşın sekizinci yılına girdiği Suriye'de ulaştığı belgeler, kurbanlar ve kurbanların yakınlarıyla yaptığı röportajlarla rejimin gizli hapishanelerinde tutukluların maruz kaldığı işkenceleri ortaya koydu.


Gazete, ulaştığı belgelerle, kurbanlar ve kurbanların yakınlarıyla yaptığı röportajlarla rejimin sekiz yıl boyunca hapishanelerde tutuklulara ne tür işkenceler yapıldığını aktardı.


Rejim karşıtı barışçıl gösteriler düzenlerken tutuklanan Muhannad Ghabbash adlı bir hukuk fakültesi öğrencisi, tutuklu olduğu sürede saatlerce bileklerinden asıldığını, elektrik şoku verildiğini ve ağzına silah dayandığını anlattı.


12 günlük işkencenin ardından bombalı saldırı düzenleyeceği yönünde uydurma bir ifade vermeye zorlandığı ifade eden Ghabbash, daha sonra Şam'da bir hava üssündeki hapishaneye götürüldüğünü, burada kendisine soğuk suyla işkence yapıldığını, kendisi ve diğer tutuklulardan köpek gibi havlamaları ve eşek gibi anırmaları istendiğini, yapmadıkları takdirde dayağa maruz kaldıklarını, bazılarınınsa tecavüze uğradığını belirtti.


2013 yılında Türkiye'ye sığınan Ghabbash, Gaziantep'te yaşıyor ve Suriyeli mültecilere yardım ediyor.


Hapishaneden kurtulan ve Suriye'de ailesinin güvenliğinden endişe duyduğu için kimliğini gizleyen ve kendisini Khalil olarak tanıtan kişi ise genç bir tutuklunun üzerine benzin dökülerek yakıldığına şahit oluğunu anlattı.


Yaralanan göstericilere yardım ettiği ve muhaliflere ilaç temin ettiği için ''teröristlere yardım etmekten'' suçlanıp tutuklanan Mariam Khleif ise tutuklu bulunduğu sırada tecavüze uğradığını söyledi.


Suriye İnsan Hakları ağının verilerine yer verilen haberde, rejimin gizli hapishanelerinde 128 bin kişinin kaybolduğuna, bu kişilerin ölmüş olabileceğine, yaklaşık 14 bin kişinin de işkenceden öldüğüne dikkat çekiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS