hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suriye ile yeni süreç mi başlıyor? Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Suriye'de kalıcı çözüm siyasi çözümdür" dedi ve Suriye'de rejimle muhalefetin uzlaşması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

  Bakan Çavuşoğlu, Suriye'de gerçekleştirilen provokasyona sert tepki gösterdi ve "Bayrağımıza uzanan eller kırılır" dedi.

  Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

  Suriye içindeki bazı provokatörler değil Türkiye içindeki bazı kesimler de bizim sözlerimizi çarptırdı. Oysa ki bunlar bizim ilk kez söylediğimiz sözler değil.

  2015 yılında BM'nin aldığı karar, Suriye'deki taraflar arasında BM kolaylaştırıcılığında bir geçiş sürecinin başlaması. Adil şeffaf bir seçimin gerçekleştirilmesi. Bu gerçek oldu mu, olmadı. Bunun olmamasının sebebi rejimin ayak diremesi: Rejim siyasi değil askeri çözüme inanıyor.

  Suriye'nin toprak bütünlüğünü önemsiyoruz. Muhalefetin müzakere heyeti kurmasının amacı neydi, bu geçiş sürecinin rejim ile müzakere edilmesi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rejim ve muhalefeti ilk kez bir araya getirmiyoruz. Biz buna ciddi katkılar sağlıyoruz. Çünkü muhalefet bize güveniyor asla yarıda bırakmadık. Bayrağımıza uzanan eller kırılır. Bu provokasyonu kimlerin yaptığını biliyoruz.

  Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyoruz. Suriye'de bizi de tehdit eden bir terör örgütü var. Biz her zaman söylediğimizi söyledik. Bunu kim nasıl yorumlarsa.

  Bizim görüşmemiz ayaküstü oldu, Suriye'de kalıcı barışın olması için anayasa platformu dahil gerekli adımlarına atılması gerektiğini vurguladık.

  Suriye ile yeni süreç mi başlıyor Bakan Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

  LETONYA-TÜRKİYE TİCARET HACMİ

  "İkili ticaret hacmimiz yaklaşık yüzde 50 arttı. Ticaret ile beraber yatırımların artmasını da teşvik ediyoruz. Hedeflerimize emin adımlarla yaklaşıyoruz. Turizm, kültür ve eğitim gibi alanlarda işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Letonyalıların tatil için bir numaralı tercihi Türkiye ve benim memleketim Alanya. Geçen yıla göre ciddi bir artış var.

  Görüşmemizde güvenlik konusundaki işbirliğimizi konuştuk. Letonya ile NATO çerçevesindeki işbirliğimiz sürüyor. Buna değer veriyoruz. Milli Savunma Bakanlığımız NATO'nun doğu kanadındaki katkılarını artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. İşbirliğimizi güçlendireceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TAHIL ANLAŞMASI SORUNSUZ DEVAM EDİYOR

  Küresel gelişmeleri ele aldık. Ukrayna savaşı ile ilgili son gelişmeleri ele aldık. Ateşkesin sağlanması için sarf ettiğimiz çabalar konusunda bilgi verdik. Tahıl ihracatı için imzalanan anlaşma sorunsuz devam ediyor. Çabalarımızı sürdüreceğiz.

  Letonya Türkiye'nin AB ilişkilerine her zaman katkı sağlamıştır. Zor gülerde Türkiye'nin kıymeti anlaşılıyor ancak zor günler geçtikten sonra AB'li dostlarımız bunu unutabiliyor.

  Ermenistan ile normalleşme, Suriye'deki durum gibi konuları çalışma yemeğinde değerlendireceğiz. Mevkidaşıma bir kez daha hoş geldiniz diyorum."

  TÜRKİYE'NİN OYNADIĞI ROLÜ TAKTİRLE KARŞILIYORUZ

  Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Türkiye'nin Ukrayna krizinde oynadığı rolü taktirle karşıladıklarını açıkladı. ve şunları söyledi;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa topraklarında yaşanan olaylar kesinlikle kabul edilebilir değil. Ukrayna'nın egemenliğini savunuyoruz. Ukrayna'ya mülteci, askeri, mali gibi alanlarda her türlü desteği sunmaya hazırız. Rus vatandaşlarına Shcengen kısıtlaması uygulanması gerekiyor.

  NATO'nun Baltık devletlerinde varlığının artırılması, Rus tehdidi bakımından çok önemliydi. Uluslararası kuruluşlar nezdinde ortak bir tavır almamız çok önemli. Türk mevkidaşımla son gelişmeleri paylaştık. Görüşlerine çok önem veriyorum. NATO müttefikleri olarak birlikte bir duruş sergilememiz çok önemli.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow