Suriye'de yeni şehirler inşa edilecek

Suriye'de yeni şehirler inşa edilecek

Suriyeli mültecilerin gönüllü geri dönüşü şimdilerde üzerinde en çok durulan konu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı projenin ardından Suriye'de yeni şehirler inşa edilmesi planlanıyor. Projenin ikinci etabının bu yıl içinde başlayıp bir yıl içinde bitmesi öngörülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriyeli mültecilerin geri dönüşlerini teşvik etmeye yönelik projenin ikinci etabında, 6 bölgede toplam 1 milyon kişinin ikamet edeceği 4 ana, 4 küçük merkez inşa edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Milyon Suriyeli mültecinin gönüllü geri dönüşü için planlanan briket ev projesini bir süre önce duyurmuştu.

Milliyet gazetesinin İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı ve Suriye'deki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, projenin bu yıl içinde başlayıp 1 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının sağladığı fonlarla Suriye topraklarında 13 bölgede 200-250 bin konut yapılması planlanıyor.

Projenin üçüncü etabında ise 500 bin sığınmacı için bölge genelinde toplu merkezler inşa edilecek. Gönüllü dönmek isteyen Suriyeli ailelere birçok imkan da sağlanacak. Türkiye'yi ziyaret etmek isteyenlere yılda 4 kez ülkeye giriş izni verilecek. Çocuklar gittikleri yerde eğitimlerini Türkçe müfredat kapsamında sürdürüp, Türkçe diploma alacak.