Suudi Arabistan'la ilişkiler ne durumda? | Video

Video: Suudi Arabistan'la ilişkiler ne durumda? | Video

2018 yılının Ekim ayında öldürülen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı sonrası Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkileri hızla yokuş aşağı inmeye başladı. Ardından ise Suudi Arabistan'da türk ürünlerine ambargo uygulandı. Ankara, Riyad ilişkilerine ivme kazandırmak için son dönemde ise ardı ardına görüşmeler gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında yaşanan bölgesel gelişmelerden sonra Ağustos ayında açıklama yapmıştı. Türkiye ve Suudi Arabistan 2018 yılında Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkcı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi sonrası ilişkilerde ciddi bir gerilim yaşamıştı.

O gerilim Türk ürünlerine yönelik ambargo ve caydırma politikası uygulanmasına neden olmuştu. Ticaret Bakanlığı da Temmuz ayından itibaren ambargo ile ilgili devredeydi. Suudi yetkililer Ticaret Bakanlığı'na Türkiye ile ilgili resmi bir karar olmadığını bazı istisnai sıkıntılar olduğunu ifade etmişti.

Bu temaslar sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Kral Selman arasında G-20 nedeniyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Edinilen bilgilere göre o görüşmede, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den giden kimi ürünlere uyguladığı ambargo gündeme geldi. Erdoğan ve Selman iki ülke Dışişleri Bakanlarına sorunların çözümü için görüşme talimatı verdi.

Dışişleri Bakanlarının görüşme adresiyse Nijer oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Dışişleri Bakanı Al-Suud ile İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Konseyi toplantısı için gittiği Nijer'de görüştü. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, ilişkileri düzeltmek için atılacak adımlar, Türk ürünlerine boykot uygulanması gibi konular görüşmede ele alındı. Görüşmenin olumlu bir atmosferde seyrettiği ifade edildi.

Daha önce Suudi Arabistan ile ilişkileri değerlendiren kaynaklar, tek sorun Kaşıkçı sorunu. Suudi Arabistan'dan adil yargılama ve sorumluların hesap vermesini bekliyoruz, ifadelerini kullanmıştı.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye - Suudi Arabistan ilişkilerinde ayrışan nokta sadece Türk ürünlerine uygulanan boykot değil. Kaynaklar, "Eğer biz Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerini kapatsaydık, bunlar yaşanmazdı. Ancak bu sefer de "Türkiye para için bir gazetecinin öldürülmesine göz yumdu" denirdi, Türkiye ilkeli bir tutum izledi" değerlendirmesini yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS