None

Trump anketlere tepkili | Video

Trump anketlere tepkili | Video

Amerika Birleşik Devletleri'nde ırçılık protestoları gölgesinde gündem seçim. Kasım ayındaki seçim öncesi son anketler, Trump'ın oylarının düşüşte olduğunu ortaya koyuyor. Trump ise, anketlere tepkili. 2016'daki seçimleri hatırlatan Trump, "Cadı avına rağmen öndeyim" mesajı verdi.

Anketlerde ABD Başkanı Trump'ın düşüşte olduğu iddia ediliyor. Son araştırma CNN Internatıonal televizyonu için 2-5 Haziran'da yapıldı. 1259 kişi ile yapılan ankette Donald Trump'ın başkanlığını beğenenlerin oranı yüzde 38 çıkarken, beğenmeyenlerin oranı yüzde 57 oldu. Ankete katılanların yüzde 5'i ise fikir belirtmedi.

Aynı şirketin Mayısta yaptığı anketlerde Trump'a destek oranı ise yüzde 45 düzeyindeydi.

Ankette katılımcıların yüzde 31'i Trump'ın ırkçılık konusunu ele alış biçimini beğendiğini söylüyor. Beğenmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 63 oldu.

SEÇİM OLURSA KİM KAZANIR?

Ankette Demokratların Başkan adayı, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden önde.

Katılımcıların yüzde 43'ü Trump'ı desteklerken, Trump'ın Demokrat rakibi Biden'ı destekleyeceklerini belirtenlerin oranı yüzde 55.

Mayısta yapılan ankette Biden'a destek yüzde 51 ve Trump'a destek yüzde 46 düzeyindeydi.

ABD Başkanı Trump tepkili, tepkisini sosyal medya adresinden gösterdi. 2016 seçimlerini hatırlattı. O seçimlerde de anketlerin kendisine şans vermediğini söyleyerek, son anketi yalanladı.

"Seçim anketlerine saygım var ama 2016'da Hillary Clinton'u da yendiğimde bu yayın organları aynısı yapmıştı. Bu tür anketleri coşkumuzu azaltmak için yapıyorlar. 3 buçuk yıldır süren cadı avına rağmen, 3 Kasım'da kazanacağız" mesajı verdi.

Anketler, Trump'a desteğin düşmesini ABD'deki eylemlere bağlıyor. Siyah Amerikalı George Floyd'un Minnesota Eyaletinde gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından başlayan olaylara karşı Trump'ın askeri güç kullanma tehdidinde bulunması, oyların düşmesine gerekçe olarak gösteriliyor.